Valdrini elektrik
Ny side 1

 

Valdrini elektrik

  Shėrbime:

Barcoleta
Foto-Album
Emra shqip
Poezi
Poezi SMS
Fjale islame

Menu Shqip:

 Kuzhina shqiptare

Festat Shqiptare

Qytetet shqiptare

Radio Shqip

Lajmet shqip

Ambasadat shqiptare

Histori

Skėnderbue

 Argėtim:

Dating

Kartolina

Horoskop

IP-comp.tim

Fjalorė

Muzik-video

Humor-video

 komunikim:

Libri-vizitorėve

kontakto stafin

Linke

MIRĖ SE ERDHĖT NĖ TETOVARI.DK

Tetovari.dk -  ju jep mundėsi pėr.... argetim... Njohuri... info... shėrbime.. Dating... chat...horoskop...muzik...humor...video...etj... gjitha shėrbimet jan falas.


 
 

Poezi SMS


 
________________________________________
________________________________________

DJeta, dhurat e natyrės.
ashuria, dhutat e jetės,
Puthja, dhurat e dashuris.
Fundi i tė qeshurit ėshtė mėrzija.
Fryti i tė qarit ėshtė ngushllimi.
Bukuria e njeriut pėrbėhet
nga bukuria e fjalės qė flet.
________________________________________
________________________________________
 

Ēdo Dit pa ty, ėshtė sie njė dit pa diell.
Ēdo mbrėmje pa ty, ėshtė si njė nat pa yje.
Ēdo or pa ty, ėsht si njė jetė pa ndjenja.
Ēdo minut pa ty, ėshtė njė minut si mos te isha nė jetė.
Ēdo sekund pa ty, ėshtė si mos tmė reh zemra.
________________________________________
________________________________________

_
Larg, Malli kėrkon tė mė afrojė afėr teje por larg,
shume largė je .
Syt e mi tė pėrlotur nga pritja e zgjaturė,
buzėt e mija tė pėrvluara nga etja ,
e vallė kur do ta shuaj kėtė etje ???
Syri tė kėrkon, s'tė gjen ,
vetėm loton dhe pret,
Zemra nuk i beson syrit ,
Qindra , mijėra kilometra largė neshė ,
Pėr ne nuk ka ndarje , por durim .
________________________________________
________________________________________

Njė ėndėrr plot ngrohtėsi dhe dashuri ,
njė ėndėrr plot emocione dhe ndjenja ,
njė ėndėrr plot vujatje dhe mendime ,
njė ėndėrr ku mundem te them TE DUA ,
dhe shpresoj se nuk do tė jet vetėm nė ėndėrr
________________________________________
________________________________________
 

Smundem tė mendoj
diqka mė tė mir nė jet ,
se tė dashuroj,tė kam afer tė ledhatoj ,
ti ndjej puthjet tua , ta ndjej ngrohtėsin tėnde,
Smundem tė mendoj diqka mė tė mir nė jet
qė ti tė jesh i imi dit dhe net pėr mira vjet ,
pėr gjithmon,
Smundem tė mendoj diqka mė tė mir nė jet
qė tė vdes pėr ty i dashur ,
Sepse jeta ime pa ty nuk ka kuptim.
mė mungon shumė, ani kisha dėshir qė tė jem pran teje.
________________________________________
________________________________________

Dy fjalė qė tė gėzojn
dy fjalė qė tė hidhrojnė ,
dy fjalė qė tėr jetėn ta ndryshojn
dy fjalė qė kan domethėnjen qka ndi unė pėr ty ,
kėto dy fjalė dua qė tė mi thuashe edhe ti!
dikushė thot se kėto dy fjalė nuk jan shumė,
por kan shumė rėndėsi ,
me kėto dy fjalė mundesh ta ndėrtojshė njė ardhmėri ,
edhe pėr kėtė dua tė ti them ty kėto dy fjalė i dashur
TĖ DUA
________________________________________
________________________________________

Si mundem tė harroj njė djalė qė e kam dashur
e ti si mundesh tė harrosh nje vajzė qė nė zemėr tė ka mbajtur ,
Si ke guxim tė harrosh atė qė kurrė stė ka urrejtur
Si ke force tė largohesh nga ajo qė tė don pėr jetė?
________________________________________
_______________________________________

Tė kam aq larg i dashur
por prap tė dua!
Ti nuk lajmėrohesh,
pse mė ke harrua?
Cka bėra keqė qė mė nuk mė don
apo ndoshta ke qjet tjetrėn
qe mė shumė e dashuron?
Si i harrove ato ditėt sė bashku?
A mund tė na sjell zoti dashurin e pėrparshme?
Ne mendjėn time tė kam vetėm ty
Nė zemrėn time tė ndjej vetėm ty
Tė luteėm zemėr mos mė harro
dhe lajmėrohu nėse ke kohė!
________________________________________
________________________________________

Dora mė shkruan
Zemra mė lėndon,
mė shkruaj i dashur
nė qoft se mė Don!
________________________________________
________________________________________

Mbi detin e qetė lunnduronte njė fletė
mbi tė ish shkruar "Tė dua pėr jetė"
Po se besove,
puth buzėt e mia qė tė kuptosh se ē'ėshtė dashuria.
Tė dua aq sa mė do ti mua,
dhe do tė dua gjersa tė tretem
nė qoftė se me ty do tė mbetem.
________________________________________
________________________________________
 

dhe deti tė ishtė bojė,
nuk do shkruaja azgjė tjetėr
vec se ty i tė dashuroj.
E di qė sje pėr mua,
po desha tė tė them "TĖ DUA"
________________________________________
________________________________________

Mos bėj qė jeta ime tė duket kot,
mos bėj qė nga syt e mi tė dalin vec lote.
Mos bėj qė vdekjėn ta kėrkoj,
se vetėm e vdekur mund tė tė haroj.
________________________________________
________________________________________

Lexo kėtė mesazhė qė del nga shpirti im
e nė me do ruaje si kujtim
Grise nėse s'mė do, bėje cop e therime,
po ta dish bashkė mė tė ke thyer zemrėn time.
________________________________________
________________________________________

Mė fal njė buzqeshje zemrėn mos ma lėndo,
mė thuaj dhe njėherė tė dua dhe fort mė pėrqafo.
Z'dua ta di se cila je, kjo zemėr pėr ty po rreh,
ky sy pėr ty po qan, sepse dua tė tė kem pranė.
Nėse njė ditė do bėhem hi,
ta dish se jam gjegur pėr ty.
________________________________________
________________________________________

Unė stė kėrkoj tė mė duash shumė,
por tė paktėn ēerekun nga sa tė dua unė.
Ndoshta t'jetoj pak se jeta rrjeth si lumė,
ku i dihet jetės ndoshta s'jetoj dhe shumė.
Me ditė apo me vite, por sa te jetoj,
vec teje tjetėr kurrė s'do dashuroj.
________________________________________
________________________________________

Shpirti im lėkundet si tėrmet.
Atė ditė qė do me dashurosh nė botė do bėhet qamet.
Tė betohem me Zot e se ty tė dua pafundesisht.
E dashura ime tė lutem kthehu pėrgjithmon
se zemra ime ty po tė kėrkon.
Unė pėr ty shumė po vuaj
e kėtu pa ty vetja mė duket e huaj.
________________________________________
________________________________________

Mos e merr tė bukur se tė tradhėton,
mere tė thjeshtė, ashtu sic e meriton.
________________________________________
________________________________________

Veē njė ēast do doja,
veē njė ēast zėrin ta dėgjoja,
do tė doja veē fytyrėn ta shikoja,
do tė doja veē njė ēast me ty tė qėndroja,
do tė doja veē njė ēast puthjen tėnde ta shikoja,
do tė doja veē njė ēast dashurin ta kujtoja.
________________________________________
________________________________________

Lulja cel --> thahet,
uji gurgullon --> ftohet,
aklispsi fillon --> mbaron,
Dashuria jonė lindi dhe do tė ngelet pėrgjithmonė.
________________________________________
________________________________________
 

Duke humbur ty
E humba dhe veteveten
Dhe tani spo gjej dot
As njėrėn as tjetrėn.
________________________________________
________________________________________

Mes akullnajave tė shpirtit Vrapoja,
Tė gjeja vullkanin e dashurisė.
Por mė kot mė kot u lodha
Mes akullnajave vullkan skish.
Njė fjalė e pathėnė mbeti.
Njė varg qė kurrė nuk u shkrua,
Kujtimin tėnd thellė nė zemėr Groposur
Pluhuri I harresės e ka mbulua
Unė hesht ti hesht
Kush tė flasė?
Unė qesh ti qesh
Kush tė kujtojė Tiktakėt e zemrės
Qeė nuk pushojnė?
________________________________________
________________________________________
 

Njerėzit nga bukuria mos I shiko
Se ajo shpejt tė gėnjen
Tė tjerat shihi dhe mendo
Pastaj thuaj mė pėlqen
________________________________________
________________________________________

U prish bota, u prish dynjaja,
dhe hupi krejt marrja.
Ra fustani, dul miniqi,
ma shum se shkolla, punon kafiqi.
Del plaku ne qershi,
e hek plistin mu ba mafi....!!
________________________________________
________________________________________

Avione qė ulen
Tė tjerė qe ngrihen
Valigje qė zbrazen
Ėndrra qė fiken
Sy tė pėrmalluar
Njė lot I patharė
Buzė qė dridhen
E s’thonė dot nje fjalė
Njė zemėr e lodhur
Nga zhgėnjimi tkurrur
Njė ėndėrr e tretur
Nė shkretirė nė pluhur
Njė yll qė mė ndjek
I heshtur nga lart
Me lodhi gjithcka
Shpirti mu plak
Mė lodhi ky fat
Mė hedh e mė pret
Dhimbja sot qan
Mė lodhi kjo jetė.
________________________________________
________________________________________

Kush troket sonte nė derė?
kush me fal pak dritė nė terrė?
kush jeton sonte pėr mua?
kush mė thotė sonte TĖ DUA?
________________________________________
________________________________________

Nė udhėkryqin e zemrės time,
Ke kujdes.
Mos e humb rrugėn,
se aty tė pres.
________________________________________
________________________________________

I ra zemrės e biroj,
I ra gurit e shkatroj,
I ra lules e vyshku,
I ra hekurit e dryshku.
________________________________________
________________________________________
 

Tė vėshtira jan ditėt,
kur syri tė loton,
kur zemra nuk e gjenė
atė qė shum e don.
________________________________________
________________________________________

E kam njė kuti
me helm tė zi
Nėse do tė fejohesh pėr tjetrin
unė do ta pi!!!
________________________________________
________________________________________

Te bollnica tė takova
propozimin ta ēova
taj knishkėn e oviratshe
sejvin ma capatshe. ;-)
________________________________________
________________________________________

Kur tė pash mė lindi simpatia
Kur mė buzėqeshe e dita se qenka dashuria,
por kur mė fole e dita
qė dot mė thuash TĖ DUA
kėt e vrejta nga buzėt e tua.
________________________________________
________________________________________

Mė the I LOVE YOU mu duk fjal pa kuptim,
Mė the TI AMO mu duk mashtirm,
Mė the ICH LIEBE DICH syt mi qorove
Mė the TĖ DUA zemrėn ma gėzove!
________________________________________
________________________________________

Nė emėr tė jetės
Jeto pėr mua!
Nė emėr tė dhimbjes
Vuaj pėr mua!
Nė emėr tė dashuris
Mė thuaj TĖ DUA!
E kur tė vdes un
Ti tė jesh me mua!
________________________________________
________________________________________

Njė kėshill: ke kujdes!
Njė kėrkes: mos ndrysho!
Njė dėshir: mos mė harro!
Njė genjeshter: nuk tė dua!
Njė e vėrtet: mė mungon pėr jetė!
________________________________________
________________________________________

Dy Zemra lindin
Dy Zemra qeshin
Dy Zemra qajnė
Dy Zemra vdesin.
________________________________________
________________________________________

Nuk mė duhet kjo jetė
Nuk mė duhet kjo rini
Kur s'tė kam afėr meje
Gjithmonė do tė vuaj pėr ty

________________________________________
________________________________________

Mos i beso askujt,
e mos e urrej veten
por mė beso mua,
qė pėr ty e jap jetėn.
Edhe pse je larg,
asgjė smė pengon.
Largėsia na ndan,
Dashuria na bashkon!
________________________________________
________________________________________

Unė pėr ty e shes traktorin,
me gjith okumllatorin,
oj prepalic,
si ma preve zemren me brusalic,
tu m'shetit naper ulic, me kolic
ma theve komen, me bone pėr n'bullnic!
________________________________________
________________________________________

Nėse je i vetmuar,
nėse je nė mendime,
pyete zemrėn tėnde!
A e don zemrėn time?
E kam njė dėshirė,
ėshtė shumė e thjesht,
tė isha afėr teje,
tjetėr s'kisha desht!
________________________________________
________________________________________

Nė mesin e natės,
nė terrin e zi,
unė rri e zgjuar,
dhe mendoj pėr ty!
________________________________________
________________________________________

Pa ty bota e humb kuptimin,
pa ty dielli e humb shkėlqimin,
pa ty dita mė erėsohet,
pa ty nata nuk kalohet,
pa ty ėndra nuk ėndėrohet,
pa ty zemra mė helmohet!
________________________________________
________________________________________

Ti fali syt, nėse ti i shikon!
Ti fali duart, nėse ti i shtėrngon!
Ta fali shpirtin, nėse ti mė pėrqafon!
Ta fali zemrėn, nėse ti mė don!
________________________________________
________________________________________

Tė dua - mė don
tė kujtoj - mė kujton
tė kam nė zemėr - nė zemėr mė ke!
por e keqja ėshtė, se larg meje je!
________________________________________
________________________________________

Zemra zemrės po i thret,
hajde hajde mos rri vet,
le tė gzohen zemrat tona,
se krejt bota ėshtė e jona!
________________________________________
________________________________________

Dėshiroj tė shof me sy,
tė mos mė djeg malli pėr ty,
sikur tė isha reze hane,
do tė hi nė dhomėn tande,
vetėm ta dish se sa tė dua,
s'do tjetosh as njė orė pa mua!
________________________________________
________________________________________

Kur tė pash mė lindi simpatia,
kur mė buzėqeshe e dita se qenka dashuria,
por kur mė fole e dita,
qė do t'mė thaush tė dua,
kėtė e vrejta nga buzėt e tua!
________________________________________
________________________________________

Hapi krahėt lartė nė qiell,
ti pėr mua je diell,
por e lumtur prap nuk jam,
se TY afėr nuk tė kam!
________________________________________
________________________________________

Tė dua, pėr ty vuaj!
Tė dua, pėr ty shkruaj!
Tė dua, pėr ty ėndėroj!
Deri nė vdekje ty s'tė harroj!
________________________________________
________________________________________

Unė jetoj, se tė dua shum!
syt e tu, i shoh edhe nė gjum!
Jetėn do ta jap, pėr tėnden dashuri!
nė varr kur do t'mė pyesin,
do tė flas pėr ty!
________________________________________
________________________________________

Sy tė zi ka plot,
por ata jan tė kotė,
i vetmi pėr mua,
je ti nė kėt botė!
________________________________________
________________________________________

Mė mir i varfur,
zemėr PATRIOT!
Se sa i pasur,
e zemėr IDIOT!
________________________________________
________________________________________

Malli pėr ty, frymėn mandali!
Eja tek unė, njė puthje ta fali!
Kur t'mi puthish buzėt e mia,
e din o shpirt, qka ėshtė dashurija!

________________________________________
________________________________________

Mbi dritare nata derdh qetsinė
dhe shiu i furishėm shoqėron vetminė.
Lart nė qiell tė errėt dy sy shkėlqejnė
njė zemėr tė vetmuar e mbushin me shpresė.
Heshtja mbretėron...
Dy sy tė vegjel ngadal mbyllėn
njė buzėqeshje e ėmbėl
vjedhurazi shikon
dhe niset nė kėrkim tė ėndėrrės sė tij...
Ngadalė lundron nė detė
dhe ngritet e fluturon nė qiell
me dy sy qė shkėlqejnė atje lart
buzeqeshja flet.
Nata kalon...
Buzėqeshja mbledhė krahėt
dhe kthehet nė qerdhen e vetė...
Sėrish heshtja mbretėron...
dhe sytė e vegjėl hapen me nxitim
tani dielli i posalindur ndriqon.
" Tė kam ėndėrruar,"
njė zė tingėllon
dhe...
sėrish heshtja mbretėron...


________________________________________
________________________________________

"ZEMĖRIMI YT"

Si diēka normale mbi mu i lėshon fjalėt
harron se nė shpirt ato fort mė vrasin
fjala ik si lumi... kurrė ajo nuk ndalėt
fjalėt qė lėndojnė... fjalėt qė bėrtasin.


Nė gjumin e natės njė zė tingėllon
se di pse nė zemėr vuaj pėrsėri
ti me zemėrimin tėnd sa shumė mė helmon
sa ndjenja vret nė zemėr... jo jo ti se di!


Fluturon dhe ngulet thellė nė ndjenjėn time
fjala e thėnė vend i len zemėrimit
dhe njė natė pa gjumė... njė natė me mendime
zemra kur tė qetėsohet vend si len pendimit!?"TANI JAM PA ZEMĖR TEK TI MĖ KA MBETĖ..."

Do tė bėhem puthje pėrkdhelim tundues
do tė bėhem ėndėrr nė netėt e tua
do tė bėhem dashuri, pasion pėrcėllues
ti je jeta ime "tė dua" " tė dua"...


Tani jam pa zemėr tek ti mė ka mbetė
nėn dritėn e hėnės fjalė e pėrshpėritur
pėr ty unė kam lindur, ty unė tė kam jetė
ti je yll i bukur unė jam qiell i ndritur...


Tė lutem mė kupto drejtė
eja mė dashuro si dikur,
ma gėzo zemrėn e shkretė
mos ma thyej edhe mė shumė
ajo ėshtė zemėr e jo gurė
mė ndihmo o Zot
sepse e dua mė shumė se ēdo gjė nė botė
nga ai ....dua dashuri tė pėrjetshme e jo vetėm lotė?!


Puthje e Pafajshme...

Afėr shpirtit tim fshehurasi kalove
buzėt flakė tė kuqe si trėndafil tė ngjashme
tė putha me shikim s'e di ēfarė mendove
mė fal zemra ime ishte puthje e pafajshme!


Puthje me shikim e bukur tunduese
u afrove afėr hyre nė shpirtin tim
zemrat u tėrbuan dashuri pėrveluese
buzėt flakė ndezen puthje pa mbarim...Nė thellėsi tė shpirtit do jetė e perjetshme
brishtėsi e shkruar nga zjarri i dashurisė
pafajsia e puthjes do jetė e pavdekshme
ėndėrr qė jeton nė qiellin e lumturisė...


"LOTĖT E SHPIRTIT TIM"

E pėrlotur e fyer me zemrėn e coptuar
dashuri e pastėr
sonte pėr ty vuaj!
Krenari e shqyer shpirt i sakatuar
loti s'do pushoj
me vite - me muaj!


Lotėt qė unė i derdha, ty nė shpirt s'tė kanė prekur
vaji i shpirtit tim
pėr ty ėshtė njė lojė
lulėt mbi zemrėn time tė fyer tė vdekur
ikja e pakthim
mė vrau mė thėrmojė!.


Hapu o varri im i ndjenjave tė mia
digju shpirti im
flakėve tė dashurisė
ai kurrė s'mė ka dashtė, e mua po mė vret vetmia
zemrėn ma mbuloi
hiri i padrejtėsisė!


Shkretėtirė e pafund, pa ty mė duket jeta
ēofsh i lumtur ti
mbi vajin e shpirtit tim
plagė e zemrės time, duke qarė unė mbeta
vdekja m'u afrua
jeta s'ka kuptim!?


"LOTĖT E SHPIRTIT TIM"

E pėrlotur iefyer me zemrėn e coptuar
dashuri e pastėr
sonte pėr ty vuaj!
Krenari e shqyer shpirt i sakatuar
loti s'do pushoj
me vite - me muaj!


Lotėt qė unė i derdha, ty nė shpirt s'tė kanė prekur
vaji i shpirtit tim
pėr ty ėshtė njė lojė
lulėt mbi zemrėn time tė fyer tė vdekur
ikja e pakthim
mė vrau mė thėrmojė!.


Hapu o varri im i ndjenjave tė mia
digju shpirti im
flakėve tė dashurisė
ai kurrė s'mė ka dashtė, e mua po mė vret vetmia
zemrėn ma mbuloi
hiri i padrejtėsisė!


Shkretėtirė e pafund, pa ty mė duket jeta
ēofsh i lumtur ti
mbi vajin e shpirtit tim
plagė e zemrės time, duke qarė unė mbeta
vdekja m'u afrua
jeta s'ka kuptim!?

"Natė e pa fund"

Sonte njė zjarr e kam nė zemėr
Endem e pashpresė, vallė ku je o shpirti im
Loti mė pikoi, tė thirra nė emėr
Rrugėt e shkreta mbytėn zėrin tim?!


Dritare e mbyllur adresė e pashkruar
Kėrkoj unė e mjera si njė zog e trembur
Puthje e padhėnė zjarr i pashuar
Zemėr qė vuan nė shpirtin e shembur.Loti mė pikoi, nata me mu foli
Yjet lart nė qiell qanin bashkė me mua
Nga thellėsia e shpirtit veē njė fjalė mė doli
Hape dritarėn tėnde, se e dinė shumė mirė se sa tė dua...Heshtje e strukur nė natėn e pa mbarim
Tė ftohtit e natės e vrau zemrėn time
Lotėt unė i derdha pėr ty shpirti im
Dritare e mbyllur dashuria ime!Poshtė dritarės tėnde zemra mė pushoi
Syri im me lotė deshi tė tė fliste
Fjala nė fyt mė mbeti, shpirti mė vajtoi
Dritare e mbyllur ai mė s'mė priste.!

Loti i Dashurisė"

Ra loti pikoi iku dashuria
e fshehur nėn hijen e mobesimit
qau zemra
shpirti vajtoi
kėndoi zemra me nota vajtimi!


U shemb ndjenja vdiq ne zemėr
qielli u pėrmbys
nga dhembjet dėshpėrimi!
Do vdes nė shpirt, thellė njė emėr
i tretur
i humbur
si njė lotė jetimi!


Kam mallė vuaj, dashuroj se di,
ikjet e pafund
dashuri e fikur!
Ti do jesh gjithmonė nė lotėt e mi
sa tė desha ty...
kurrė s'ke pėr ta ditur!


Cfarė ndodhi me yjet
pse humbėn shkelqimin,
ēfarė ndodhi me diellin
pse nuk bėnė mė dritė,
ēfarė ndodhi me ty
ku e le betimin,
ēfare ndodhi nė zemrėn time - kurrė s'ke pėr ta dit?!


Ra loti pikoi
u ngul nė shpirtin tim
zemra filloj vajin - me kėngen e mallkuar!
Unė tash jam e vdekur
pa ty...
njė lotė dashurie - njė lotė i harruar.!
u bėra pre e tradhėtisė - mbeta gjithmonė lotė i dashurisė.!


Tė dashuruar nė Internet...

Ēudi sa tė lumtur ishim,
sikur kishim kapur retė,
s'pushonim sė foluri kur u njoftuam unė e ti
nė internet!

Ku i gjenim vallė tėrė ato fjalė,
atė dialog qė fund s'kish...
Natėn s'na zinte gjumi
duke pritur ditėn tė vinte
sėrish...

Sa netė pa gjumė ia falum njėri-tjetrit,
unė ty e ti mua,
sa puthje e epshe i shkėmbyem nė telefon
e sa fjalė " Tė Dua, Tė Dua "...
Edhe pse ne ishim larg, por dashuria na bashkonte,
ajo edhe mė shumė ndaj njėri-tjetrit na afronte...

S' ishim parė kurrė,
Por kjo ē'ka rėndėsi?
Kur ty tė dukej se je unė
e mua mė dukej
se jam ti!

Eh, sėfundi kuptuam
se s'ishim vetėm shpirtėra...
por erdhi ai moment
ngopje apo urie?!
(qe moment gjenie)
kur unė doja tė vija tek ti,
apo ndoshta
doje tė vije ti tek unė...

Dhe erdhem...
e bashkė me ne erdhi edhe
zgjimi
i dashur,
ekrani duhej tė kishte pasqyrė
qė t'na ruante nga
zhgėnjimi!!!

" NUK E DUA JETĖN TIME "

Nuk tė dua mė, o jetė,
as nuk dua nė ty tė rrojė,
ngase je e pavėrtetė,
e pėrse nė ty tė jetoj?

Tani se dua as dritėn e diellit,
se dua mė as dashurinė!
edhe nėse jetoj nė zjarr tė tmerrit,
mė nė ty s'dua tė rri.

Mos vajtoni as ju oj qyqe tė mjera,
se s'dua t'ju dėgjoj as zėrin mė,
se lumturinė mė mori era,
e nė kėtė jetė mė askund vend nuk zė.

Po bėjė lutje, e pse o Zot s'mė dėgjon,
po e thėrras vdekjen, e pse nuk vjen?
E ēka o jetė tani nga unė kėrkon,
kur e gjithė rininė mė shkatėrron?!

Mjaft o jetė mė mundove,
s'mė le vend askund nė kėtė botė,
mjaft dhembje mė shkaktove,
e dhembjen time e dėshmojnė kėta lotė.

O, mos ago as ti o dritė,
se mė shumė mė pėlqen nata,
errėsirėn tani jam duke e pritė,
ngase kurrė lumturi nė kėtė jetė nuk pata.

Ah sikur ta dije, se sa tė urrej,
t'ma merrje shpirtin kėtu tek shkruaj,
qė ti s'mė do mua, unė e vėrej,
e pėrse mė lė qė tė vuaj?

Ka kohė qė po tė kėrkoj,
e askund nuk tė gjej,
nė ēdo vend po gjurmoj,
Vallė?! Ku je mshef?

Po! Tek unė nuk pate mėshirė,
qė nė kėtė moshė ta urrej jetėn,
tė vdes ndoshta ėshtė mė mirė,
nga ky tmerr ta shpėtojė vehtėn.

Mos ke mėshirė pėr mua,
eja e mė shpėto,
se jetėn mė se dua,
tė lutem, mos mė tradhėto.

Mė shpėto nga kėto vuajtje,
nga kėto lot, nga ky pikėllim,
ah, moj mendje ēfarė nuk bluajte,
nė kėto ditė, qė po ngdhinė.

Ka filluar tė bėhet ditė,
ah, moj natė ti mos kalo,
eja vdekje, se jam duke tė tė pritė,
mos kėshtu, mos mė tradhėto.

Mjaft mė tradhėtove mbi kėtė dhe,
mjaft mė le duke tė pritur,
jo, pėr mua s'ka ditė tė re,
se drita ime tani ėshtė fikur.

Po tė kėrkoj nė dritė tė qiriut dhe nė mesin e humnerės,
tė lutem, eja e mos mė tradhėto,
eja e merre kėtė shpirt tė fatėzezės,
e nga kėto vuajtje mė largo.

Unė jam njė e mjerė,
nė kėtė botė jam pa dashuri,
e pa fat unė paskam lerė,
qė t'mos njoh unė kurrė lumturi.

Nuk dua mė tė pres,
nuk dua mė tė jetoj,
por dua qė tė vdes,
se tė nesėrmes nuk i besoj.

Tė prita dje, tė prita dhe sot,
do tė pres ndoshta me vajė e lotė,
por kur vdekja mė afrohet,
atėherė ndoshta do tė pendohem.

Oh, tė lutem mė trego se ku je,
se nga malli do tė verbohem,
tė lutem eja, se tė pres,
se zemra e shpirti do t'mė shkatėrrohen?!

Por ja, jeta na zhgėnjeu,
na largoi tė dy, tė dy
zemrat na i theu, dhe s'dua qė kėsaj jetė t'i thojnė,
kur njėri larg tjetrit po jetojmė.

Nė atė ēast unė ndihmė kėrkova,
para Zotit u gjunjėzova,
O, Zot! Nė zemėr njė plagė tė rėndė e kam,
edhe nė kėtė jetė e mallkuar jam.

Nė shpirtin tim, fle zemra jote,
dhe tani jetoj vetėm me shpresė,
kjo dritė s'mė lė vend askund,
andaj mė mirė ėshtė qė tė vdes.

Me lotė filloj tė shkruaj,
me shpirt po digjem, e me zemėr vuaj,
pėrse kjo jetė mė tradhėtoi,
e pėrse tani tė jetoj?

Vuajtja tek unė gjithmonė mbretėron,
e rruga e varrit mė perėndon,
mė mirė tė vdes, se tė jetoj,
se kėto vuajtje s'mund mė t'i duroj.

Pėrse, o Zot kaq mė mundon,
e zemrėn dhe shpirtin ma “,
fatin tim gjithmonė ta vajtoj,
e nė rininė time, vdekje tė kėrkoj.

Mallkuar ēoftė emri dhe jeta ime,
mallkuar ēoftė kjo jetė me mundime,
gėzim pėr zemrėn time, se di pėrse s'ka,
kjo zemėr e shkretė si lule ėshtė tha.

Kėtė shpirt tė lutem, mos e merr,
se aty jeton njė i mjerė,
largoni kėto vuajtje, e kėto lotė, qė kurrė nuk pushojnė,
e pa fat jam nė jetė, dhe kur nuk shoh dritė tė vėrtetė.

E mallkuar ėshtė kjo zemėr,
andaj leri kėto sy tė mallėngjyer,
qė edhe njėherė tė shijojnė atė dritė tė pakėt qė e kisha,
e tani dua qė t'mė harrosh.

Frymėzimi im i pa fat,
qė vjen e mė djeg mu nė gji,
pėr kėnd tė flas, e pėr kėnd tė shkruaj,
e pėrse mė bėn qė kaq shumė tė vuaj?

Jam shkrirė, nė jetė jam tretur,
e tėra kėrkoj tė vdes, tė shkoj nė dhe,
tė pushoj, tė bėhem tokė,
trupi yt pėr tė mė shkelur.

E tė bėhem pluhur, qė kurrė s'do tė kesh pėr tė mė vėrejtur,
bashkė me pranverė po largohem edhe unė,
kur t'mė kujtojnė shokėt e shoqėt, le tė shiqojnė nė dhe,
se aty pushon njė turp, qė dikur i deshti shumė,
dhe ja, tani u bė pėr ta shkelur edhe ju!.

Po nėnės time, vallė kush do t'i jep ngushėllime,
nė ankthe tė jetės le t'mė kujtojnė,
nganjėherė le tė vjen tek varri,
le ta shiqon varrin tim aty ku shkruan:
"Amanet, mė kujtoni nganjėherė"?

Amanet mė kujto nganjėherė,
mė pėrqafo prej sė largu,
sė paku njė herė nė vit,
se pėr mua nuk do tė ketė as pranverė,
as s'do tė zbardh kjo e mjera ditė.

Mos e harro shifrėn qė tė don,
kthema dritėn, se ky zjarr mė pėrvėlon,
mos u largo nga gjiri im,
se s'ka kush pas teje, t'mė jep ngushėllim.

Pėrse kėshtu mė tradhėtove,
don qė t'ma shuash tė vetmėn dritė,
zemrėn dhe jetėn ma helmove,
andaj kthehu, e mos shko, o shpirt.

Tė kėrkoj vdekjen, mė dhimbet jeta,
e kur s'tė kam pranė, qajnė sytė e mi,
andaj prapė mė e mirė ėshtė vdekja,
kur s'kam ku tė gjej unė lumturi.

Nė ėndėrr tė shoh, kur sytė e mi lotojnė,
nė netėt pa gjumė, ndiej zemrėn qė vajton,
kėrkoj hijen tėnde nė muret e dhomės sime,
e mėngjesi agon, por vuajtjet nuk pushojnė.

Nė lotėt e mi, njė melodi e re,
ma shuan mallin, nuk mė len tė vdes,
ditėt kalojnė por asgjė nuk ndryshon.

Koha shėnon vuajtjet e mia nė ditar,
sytė e tu nuk mė len tė qetė,
ah, ky kujtim
dashurinė e humbur kėrkon.

Ky rrembesh shiu, kujtimet m'i riktheu,
ma pushtoi shpirtin zemrėn ma theu,
kohėn e pranverės sė kaluar mua ma kujtoi,
atėherė kur zemra ime nė tėnden jetoi.

E tani u larguam! Jetė pa mėshirė!
Po bredhi nėpėr rrugė, ēdo kund po gjurmoj me shpirt tė tretur,
nė ēdo pėllėmb po tė kėrkoj,
po e thėrras vdekjen, nga ky zjarr tė mė shpėtoj.

Por, vallė! Jeta a sillet me ēdokend si me mua,
kėsaj bote tė hidhur - jetė po i thuhet,
e ēfarė, o Zot ėshtė ai kur zemrėn ta vret
dhe kur ai na mallkon, ndihmė nga ai a kėrkohet?

Sytė i kam tė mbushur me lotė
dhe kurrė s'mė thahen pėr atė njeri qė ma theu zemrėn,
dhe mė shtyn tė qaj,
por mė e mirė ėshtė vdekja, se e tėrė jeta t'mė kalon nė vaj?!

Unė po vdes, e tani nė shpirt tė kujt, vallė do tė jetoj,
nė atė shpirt qė e desha,
e qė kurrė "Tė dua", s'mė tha,
por tani le tė harrohen t...

PĖR ATĖ... QĖ SOT GJENDĖT NĖ VARR...

E heshtur nė cepin e dhomės,
me njė bllokė tė vogėl nė duar,
ēėndronte e ndrojtur pa fjalė,
kjo zemra ime e lėnduar...!

Dhe bllokun e hapė mė ngadalė,
diēka kėrkoj pakuptim,
mė duket se ti je aty
dhe unė tė flas shpirti im... !

Por ti papritur mė zhdukesh
dhe as pėrgjigje nuk mė kthen,
dhe unė kaloj faqen tjetėr
ndoshta aty do tė tė gjejė!

Aty lexoj dy fjalė...
dhe lotėt dot si mbledh,
tė them TĖ DUA shumė,
tė them ktheu nė jetė!

Dikur aty diēka
mė kishe shkruar ti,
tani unė bashkė me dhembjen
e mbaj thellė nė gji!

E mbaj aq pranė me zemrėn
shtrėnguar thellė nė shpirtė,
se ty dua tė tė kthej
nė jetė, nė jetė sėrish!

Se ti ike pa folur me mua
dhe fjalėn e fundit nuk ma the, pse s'e di,
ti veē ma shkruajte “TĖ DUA”
dhe ike u largove pėrgjithnji!

Pėrse nuk durove derisa tė vija
qė puthjen time ta merrje,
tė ta thosha atė qė kurrė nuk ta tashė,
kur kokėn nė mua mbėshtesje?!

Pėrse jo nuk prite
tė tė shihja edhe njėherė,
kur mė dhembje mė buzėqeshe,
mė kujtove atė pranverė?!

Pėrse kjo jetė ėshtė kaq e padrejtė,
ty tė mori kaq larg nga unė,
pėrse nuk na bashkonė pėrsėri,
tė na bėn tė gėzuar?!

Po ti a mė mbanė mend mua
apo ndoshta me engjuj ke rėn nė dashuri,
ndoshta dhe unė do tė bėhem engjull sė shpejti,
qė ti tė mė duash pėrsėri?!

Tė lutem mė ndihmo tė vijė edhe unė atje,
mos mė lerė tė vuaj ē'do ditė e natė,
se kam njė kohė tė gjatė qė pres
nė krahėt e tu tė jam prapė !

Nuk mundem nga kjo jetė tė ngre kokėn,
e vetmuar pa ty nė ē'do anė,
nuk mundem jo mė tė dashuroj,
jo, mė zemėr pėr dashuri nuk kam.

Tė lutem mė dėrgo njė shenjė,
njė ėndėrr, njė lule mė dėrgo,
nga ato qė unė t'i sillja pranė
dhe ti me thoshe mos mė lėndo!

Pėrse ike kaq larg nga unė,
jo mė as lule s'tė sjell dot,
tani unė dua tė jam mė ty
se pėr mua pa ty kjo jetė ėshtė e kotė!

Ē'do ėndėrr tė thėrras mė merr,
nė shpirtin tėnd mė shtrėngo,
dua tė jam edhe unė engjull
nė krahėt e tu tė fluturoj!

Kur pranė teje qėndroj e heshtur
dhe dridhem kur mė prek ngadalė,
mendoj se mbrenda teje ka diēka
dhe ti mė thua me zemėr, e jo me fjalė!

Diēka qė mė bėn tė ndihem si engjull
dhe hap krahėt drejtė teje fluturoj,
ti mė shtrėngon aq fortė pranė vetės
dhe ngadalė pėshpėris “Tė Dashuroj”

Zot tė lutem kthema pėrsėri atė qė dikur ma more,
mos mė le tė vuaj kaq shumė pėr tė,
se mė s'po mund tė duroj dot,
e pamundur ta harroj,
kur sytė e mi pėr atė pikojnė vetėm lotė,
kthema tė lutėm sepse e dua gjithmonė, gjithnjė?!

O Zot a mė dėgjon vallė,
ktheje edhe njėherė nė ketė jetė,
a mė sheh mua , a e sheh zemrėn time duke u kallė,
o Zot ma kthe vetėm edhe njėherė atė shpirtė,
nga ajo ditė qė e more dhe mė le pa tė,
unė mbeta LOTI_DASHURISĖ...?!!!
 

________________________________________
________________________________________
 

TĖ DUA VETĖM TY...

Tė pyes, ku po shkojmė,
mė thua, s'e di,
mė pyet, pse jetojmė,
pėrgjegjien nuk e di!

Tė dua, tė them ,
tė dua, a e di,
tė puthė nė buzė,
mė puthė dhe ti.

E pastaj, heshtje, qetėsi,
dy zemra dėgjohen,
herė unė, herė ti,
tė dua, dėgjohet pėrsėri...
________________________________________
________________________________________
 

Tė pyes, pse jeton,
mė thua pėr ty,
mė pyet ē'farė do,
tė them........ Tė Dua vetėm ty...!!!!

________________________________________
________________________________________

 

 

 

 

 

 

Afaristėt:  
                 
Valdrini Elektrik

© Copyright Tetovari.dk 2002-2008