Valdrini elektrik
Ny side 1

 

Valdrini elektrik

  Shėrbime:

Barcoleta
Foto-Album
Emra shqip
Poezi
Poezi SMS
Fjale islame

Menu Shqip:

 Kuzhina shqiptare

Festat Shqiptare

Qytetet shqiptare

Radio Shqip

Lajmet shqip

Ambasadat shqiptare

Histori

Skėnderbue

 Argėtim:

Dating

Kartolina

Horoskop

IP-comp.tim

Fjalorė

Muzik-video

Humor-video

 komunikim:

Libri-vizitorėve

kontakto stafin

Linke

MIRĖ SE ERDHĖT NĖ TETOVARI.DK

Tetovari.dk -  ju jep mundėsi pėr.... argetim... Njohuri... info... shėrbime.. Dating... chat...horoskop...muzik...humor...video...etj... gjitha shėrbimet jan falas.


 
 

Poezi


 

  

Nese ju keni Poezi tė mirė dhe keni dėshir qė tė shkruen ketu jeni tė mirseardhet ti shkruni nė
poezi@tetovari.dk
 
NE ORA 5 50 ME THE LAMTUMIR ,LAMTUMIR PER JET,PERSE NUK E DI POR DESHIROJ TA DI
,MOS NE ZEMREN TENDE,KA ZA VEND TJETER DASHURI,E PREJ ASAJ DITE FAQET E MIJA ME
LOT,E TE MALLKOJ ,TY O IDIJOT,KU E LE PREMTIMIN,O DJAL QE MA DHE,JE DUKE E SHKEL, AS
PAK SPO E SHE,SE ME DO VEQ MUA ,NE DASHURI U BETOVE,QE I DO TJERAT KURR SME
TREGOVE,ZOTI TE DENOFT ,QE ME LE TE VETMUAR ,POR MUA EDHE ME SHUM ,NJERIUT TE PA BES
QE I KAM BESUAR
 

Nga bleona
sod ket dit me zemer te uroj shendet e lumturi qdo dit te uroj drita allahut
rrugen na ndriqoft gjeneti stacioni i fundit per ne qoft

te kisha ni thik zemren me captu ne vend te gjakut del fjala te
duaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

ndoshta sjam e bukur ndoshta sjam simpatike por mjafton qe e kam zemren besnike
mos e rrit mendjen se kerkushi nuk je fundi fundit per mua zero je

nga ilirja
 Pse me lendove
kur me the se me dashurove
por un prap te dua
dhe pse ti u talle me mua


kur jeta nuk jetohet,kur i dashuri te fejohet,kur zemra rrjedh gjak te zi,ashtu
ndjehem un pa ty.

Lere lotin tim te pikoj i qete,mos me kerko ne enderr se smund te me gjesh,mos me
kerko me se gjithcka ka mbaruar,jeto i lumtur me ate qe je fejuar.

Nje dite dielli me pa dhe me pyeti:nese kaq shume te mungon,pse se harron?,kurse une
iu pergjigja:A mund ti diell te jetosh pa qiell?

nga voglushjaveq hi, dal shpejt,skam koh me nejt,
ti la ty krejt, krejt jeni tu rrejt,moti ekam vrejt,
ma mir shkoni gjith me flejt..ciao!!

nga Dede
 


S'kam Lindur Me Vujt
Jam Msu Me Lujt
Kush Asht Viktim Duhet Mu Rujt

nga Dedė
 Nje Lot Per Ty, Nje Lot Per Mu...
Sa te Jam Gjall S'kam Met Harru...

nga DedėBuzqeshja jote me thot te dua..
Shikimi yt me tregon se smun pa mua..
Si qershi ishin buzet e tua..
i prita e i prita qe tme puthin mua..
Ti me bere Zemren shkrum..
Dua qe tme thuash Te Dua shum..
Ne boten te humber dhe pa shpres..
Sa shum deshta qe te vdes..
Kur e qeta ENJGULIN qe e kerkova..
Vdekjen me nje her e harrova..
Perqafimi yt me jep ngrohtesi..
Tash pe sho qe esht dashuri..
Vetem nje nga mendja sme hiqet..
Zemra jote per mu a po diqet?
Qfar mendim ke per mua?
Shka ndjen ti me te vertet per mua?
Dua qe tma tregojsh te verteten..
Pe shoh se pa ty nuk mund ta jetoj jeten..
Pa syt e buzet e tua jam e humber..
Kjo dashuria jon esht shum e bukur..
Dashuria jon duk dua qe te shuhet..
Kur nuk do te na humbet..!!

nga VajzaBabitEngjuli im
Endroj te gjej nje Njeri se e kupton fjalen dashuri.
Te shoh at dashuri ne syt e ti.
Endroj te perfundojn ditet se me vetmuan.
Te takoj dikend se me nje ZEMER nuk luan.
Te zgjohem me nje gezim ne mengjes.
Te di se me at dashuri dua te vdes.
Endroj nje njeri se me don dhe me gabime.
Endroj nje Engjul per tja falur zemren time.
Endroj te me shtrengonte fort ne gjirin e ti.
Por ku esht aj engjul ne ket dit te zi.
Aj engjul se dua tja lexoj deshirat nga buzet e mira.
Veq ket engjul e kerkoj skam tjera deshira.
Ndoshta aj do me gjen se Zemren e kam hapur per te.
Po shpresoj, se ne endra per nat e kerkoj me ze.
Te pres Engjuli im deri ne fund te jetes te pres.
Se kam deshir te jam pran teje deri sa te vdes.

nga VajzaBabit
I dua syt e tua te shkruar
qe kurr nuk do te jen te harruar
Buzet e tua te embla si qershi
kur i puth e ndjej qe me don vetem ti
Ma treguan nje Ndjej,
qe shum me pelqej
Me than se shpirti yt pa temin nuk jeton
me than se zemra jote timen shum e dashuron..!!
 

nga VajzaBabit
Zemra ime vetem ty te dashuron
kjo do te thot se jeta pa ty nuk vashdon
Per ty loqka ime e jap jeten time
Ket e bej se te dashuroj
Dhe nje ta dish se kurr sdo te harroj

nga VajzaBabit
 Te du per jet
Ti je dashurija e vertet
Te lutem zemer mos me le ne vetmi
Ti e din qe pa ty nuk mun te ri
Sa e sa te kam kerku
E tash zemer mund te them se sa te du..!!

nga VajzaBabitKur te pash per her te par
Nuk mujta ta them asnje fjal
Deshta ti puth buzet e embla
Se sa her i kam ne endrra
Me dukeshten sikur ishin mjalt
Po te them shkurt ti je djali ma i art..

nga VajzaBabitKta njerzt me dy ftyra
dosti jem veq seri i kqyra
Kan mbet pa besim
E jan mbet me trathtim
Ku jan mbet shqiptart e vertet
Qe ta japin besen per jet..!!??!!

nga VajzaBabitZemer me mua kshtu nuk te shkon
A e din bre djal se jeten ta baj monoton
Ti e ke tradit te luash me nje femer
E un baby ta plasi at zemer
Kadal bre djal mos luaj shum
Se ta baj veten tollusum..
 

nga VajzaBabit
Kur ne dy u njoftum
Zemra ime bonte bum bum
Emri yt i buker per shqiptar
Zemra ime te kam krenar
I mengjum je si professor
Po them qe te dua qdo or
Kur te shoh baby me sy
Dua qe tme thuash qe jam per ty
Ju luz zotit qe te pelqej
Ather te tregoj se shka ndjej
E ndjej dashurin dhe lumturin
Shpirti im pa tendin nuk rin
Ne endra per qdo nat te kam
Dua qe veq e jotja te jam
Nuk dua qe te shikojsh tjeter
Zemra per ty po digjet si leter....

nga VajzaBabitBehjbii dua dishka te tregoj
Ket kurr nuk do ta harroj
E kam pa nje enderr dhe qajt ame lot
Qe i dashuri im >Ti< deshti dishka t'me thot
Me thojke NUK Te Dua >ty<
M e thojke tjeter ksuh ne Zemer me ka hy
M e thojke qe Zemra per mua nuk pi rah
Me thojke qe per mua nuk ka ndjehna
Ahj folke pa u ndal e pa kufi
E un e mjera nuk mujta ta shikoj ne sy
Zemra ime u ndar ne >Dy< pjes
Tjeter deshir nuk kisha veq qe te >Vdes<
Me kto fjal bre djal ma shkatrove Jeten
Tash e humba >Besimin< ne vetveten
U mundova sa e sa te jem me >Ty<
Por mbeta pa shikimin tend ne >Sy<
Nje dit un e mjera isha veten ne shtepi
Dhe dola pak veten ta pij
Pina e pina dej i sosa paret
Pina e pina dej i harrova marret
Dola te hec vetum ne mal
E mendja veq te ti me shkonte bre >Djal<
Shkova ma ndej te nje Ur e vjeter
Dhe te pash ty posht me nje tjeter
Kerceva prej Ure dhe rash pran teje
Se deshira ime ishte qe te vdes para teje..!!
 

Alla tek ti u mbeshteta tu luta per ate qe
qe deshta me se shumti njet tu luta mem ndim
edhe fatin me me caktu te falemnderon ty o zot

Qe me ndimove ne ket bot te gjitha deshira mi
plotsove po fatin nuk ma dergove athua kush esht
fati im ku gjendet ai tani do te pres deri sa te vdes
vetem fatin e askujt mos ta rrembej

nga VajzaBabitune te reka ti te reka veshun deshun na zuni dreka
 

Nga hamiti
 Nuk jam poete,te shkruaj poezi
Por fjalen te dua,E shkruaj vetem per ty!
mos harro , edhe pse larg syt e mi po jeton
malli per ty gjdo dit zemren ma pervlon
kurr nga zemra nuk do te largoj
nuk dua as nje moment pa ty te jetoj
edhe pota me u rrotelu
un prap te du...
 ēdo Dit pa ty, ėshtė sie njė dit pa diell.
ēdo mbrėmje pa ty, ėshtė si njė nat pa yje.
ēdo or pa ty, ėsht si njė jetė pa ndjenja.
ēdo minut pa ty, ėshtė njė minut si mos te isha nė jetė.
ēdo sekund pa ty, ėshtė si mos tmė reh zemra.


Larg, Malli kėrkon tė mė afrojė afėr teje por larg,
shume largė je .
Syt e mi tė pėrlotur nga pritja e zgjaturė,
buzėt e mija tė pėrvluara nga etja ,
e vallė kur do ta shuaj kėtė etje ???
Syri tė kėrkon, s'tė gjen ,
vetėm loton dhe pret,
Zemra nuk i beson syrit ,
Qindra , mijėra kilometra largė neshė ,
Pėr ne nuk ka ndarje , por durim .

Nga LaBiNoTa


Dy fjalė qė tė gėzojn
dy fjalė qė tė hidhrojnė ,
dy fjalė qė tėr jetėn ta ndryshojn

dy fjalė qė kan domethėnjen qka ndi unė pėr ty ,

kėto dy fjalė dua qė tė mi thuashe edhe ti!

dikushė thot se kėto dy fjalė nuk jan shumė,

por kan shumė rėndėsi ,
me kėto dy fjalė mundesh ta ndėrtojshė njė ardhmėri ,
edhe pėr kėtė dua tė ti them ty kėto dy fjalė i dashur
TĖ DUA

 nGa LaBiNoTjA

 Loti bie nga Syri, kur ti se shikon..

kur te them TE DUA.. te lutem BESOM..!!
 SONTE E VETMUAR JAM PER TY PO MENDOJ
I THEM ZOTIT A THUA KU ESHT AJ A ME DASHURON A
MENDON PER MUA A DO TE ME THOT PERSERI TE DUA
UNE PO VDES TA SHO AJ PER MU SMENDON A THUA E DIN AJ MORE ZOT SE SHUM PO ME
LENDON.


I LUTEM ZOTIT QE TE SHO NE SY E TE THEM TE DUA VETEM TY
TE SHIKOJ E TE TREGOJ SE VETEM PER TY PO MENDOJ
ATEHER VENDOS TI A DO TE RRISH ME MU A DO TE SHKOSH ME NJE TJETER PO
PERGJIGJJA JOTE NEGATIVE
DO TMA HELMOJ JETEN...

XIXI
NGA
PEJA

 TE KAM GJDO GJE TE KAM JET TI JE
DRITA E SYVE TE MI TI JE
SHPRESA QE UNE KAM TI JE GEZIMI QE ME MBAN
TI JE GJDO GJE NE KET JE TI JE I VETMI QE E DUA
ME TE VERTET
 .HARROM.
...harroj puthjet...

...harroj fjalt e mia...

...harroj lotet e mi...

...harroj kohen ton...

...harroje dashurin ton...

...harrom mu...

...VEQ KURR MOS HARRO SE SI MU KURR SKI ME GJET... .ZORI
*sosht zor me than qe kam dashur nje trrathtar*

*po osht zor me than qe e du hale*

 
DIKUR.

DIKUR KA MET MARR MALI PER MU si MU QI UM KA MARR MALLI PER TY !!!

DIKUR KE ME VAJTU PER MU si UN QE VAJTOVA PER TY !!!

DIKUR KI MEM DASHT qysh TE KAM DASHT UNE TY !!!

PO SKI MEM GJET KUN SE TANI un E KAM TJETER SI TI AT HER !!!NGA:FITORJA :)

 Fjalėt e mija ti aspak si kupton
Nuk e din qė zemra ime vetėm ty tė don
Nese me don mua tjeter mos shiko
bindu ne vetvete se vetem nje e don
edhe pse jam e re teper xhelozoj
nuk dua qeter kush vendin tim ta zavendesoj...


Malli pėr buzėt e tua po mė kall
takimin me ty po e pres me mall
Eja mos mė le me lotė nė sy
se keto lotė po derdhėn veq pėr ty
 


Nė tėr trrupin shikimin ma lėshon
Mė pėlqen kur mė ngacmon
Me bisht tė syrit tė vėshtroj
Buzėn ngadal e kafshoj
Ti mendjen ta tranoj
Por qė tė mė ofrohesh, stė lejoj
Plas prej atje dhe vetėm fantazo
Se nė realitet mė tepėr sguxoj
Digjem si prush se as njé her skam tė tė provoj..
Ndoshta nė duar tė mė kesh pėr njė sekond
Gati shansėn ta dhuroj!
Por mos u mashtro mė larg me shpresa tė vazhdojsh
Se S objekt pėr njeri skam mu ba
Mor sjam e leht, jam e fshtir tė kam than!
 

Sot ke diten e marteses
e un fundin e ksaj jetes
edhe guri sduron ka me plas
sa kjo zemer sa shum te ka dasht

Un si hen e ti si djell
ti ne drit e un ne ter
e per darsem ta qoj si dhurat
zemren time sa shum qe tka dasht

Let shkatrohet e gjith bota
Se kto vite ishin tkota
qe ti fala ty dhe jeten time
ne dor ti ta lash !!!

 U than gjethet e ksaj stine dhe ran para meje por kjo zemer qe te deshti tash po rrah larg teje.
Edhe boten te ma falin une prap dot vuaj
Kur edi se Dora jote mban Unaz te huaj
I kujtoj buzet tua dhe po e pys veten...
A me genjeve ti apo genjeva veten????
Shko jeto larg meje edhe pse te dua
Un sisha per ty dhe ti sishe per mua..
 
Jam pa dashuri, si gjepi pa pare
Kur sjam afer me ty digjem si cigare
Eja po te lutem mos me le ne vetmi
Se Zemra nuk don tjeter por vetem TY..
 

Nese lotet ne sy
te pikojne ngadale
kujto zemren time
qe dikur ta pata fale

nese e ndjen zemren
aq shum te lenduar
kujto si ndihesha une
kur me pate tradhetuar
 
Ta dhurova zemren
ti me lendove,
ta dhurova dashurin
ti se pranove
Ta dhurova syrin
ti me verberove
Ta dhurova jeten
Ti me ike bashk me te
 


 
Mos i beso askujt e mos e urrej veten..
Por me beso mua qe per ty e jap jeten
Edhe pse je larg asgje sme pengon
LARGESIA na ndan DASHURIA na bashkon

Tri lule ti dhurova ato prej zemres
Ti dergova Tparen per shoqri dyten
Per dashuri e treta te mbet kujtim
Per xhelozi

Me kujtime mos me mashtro eja te une
Nese me don Jam pa ty dhe po lotoj
Syt per ty do ti qerroj Ty te dua
Ty te pres Ne prehen Tend dua te Vdes

 


Sa bukur qesh sa bukur shiqon te dua
Per bese sa qe nuk beson qka me te
Than kur zemra ime vetem ty te done

Pse qe te dua kur ti sme do dhe une
Nje jete me ty dua te qendroj ne syte
E tu shofe trishtimin ne lotet e mia
Shofe shkatrimin

Je larg me kilometra por ne zemer
Ase milimetra asgje nuk dua prej
Teje vetem met pas afer meje

Nuk i besova veshve nuk besova
Ne mua kur me goje ti the
Se te dua Ma mire eshte te
Vdes ti mbylli keta sy se
Te jetoj ne ket bote
Pergjithmone pa ty

Zemer ty e din se sa te dua
Une thjesht nuk muj me jetu
Pa ty nese ti vdes edhe une
Me ty te ejtojme bashke edhe
Ne ate dunja tjeter

 Nese pyet per mua i thoni se ka vdekur
Nese kerkon varin i thoni se gjindet
Ne fund te detit nese kerkon trupin
I thoni se eshte mykur nese kerkon
Shpirtin i thoni se pushon diku
Nthellsi te tokes nese kerkon
Syt emi i thoni se nga lotet
U verbua

Nuk eshte edhe aq poezi dashurie
Por poezi vuajtje por nje
dashuri e madhe njekohesisht
Lind me nje dhimbje te madhe

Nese une do te vdes me mbulon
Dheu i zi mbi varrin tim do
Ta shkruaj te kam dashtur
vetem ty thikat i duroj
plumbat i pranoj por
Te ndahem prej teje
As qe e mendoj

E kam nje deshir oh sa eshte
E thjeshte me ti puth buzet
Tjeter skisha desht sa e
Embel eshte jeta sa e
Embel rinija por me e
Embla qenka dashuria
 Mos e shiko shkrimin por ruaje kujtimin
Nese une do te vdes kujtimi im do te mbes
Te dua me zemer e jo me interes per tere
Jeten time deri sa te vdes

Nese ke sy shiqom Nese ke Vesh degjom
Nese ke Shpyrt sherom
Nese ke Zemer dashurom

Nje Zemer e vetmuar
Qet gjak po pikon
A ma din hallin
Se zemra ime
Vetem ty te don

Nese te dua me don dhe ti mua nese
Te urrej me urrej dhe ti mua Por
Nese vdes jeto jeten pa mua dhe
Mos harro se nje engjull te
Ka dashuruar

Deshiroj te kem krah te fluturoj
Te zbres ne buzet tua te puthi
Fort dhe te tregoj se vetem
Ty te kam dhe sa shum te DUA

Te Dua te pres pa Ty zdo te Vdes
Me Yjet e Nates ty te pershendes
Atje ke ni Lum ku ka Lule shume
Kur te jesh ne gjum vi te puthi une
 Ne nje lule kam marr er ajo lule
Me ka therr me zemer se te
Kam shkrua une ty per
gjithmon te dua

Fotografin tende ne dor e mbaj
Kur te shiqoj filloj te qaje
Te qaj se shum larg ke
Qilluar por te betohem
E dashur se kurr per
Jete skam me te harruar

Akullorja e ftoft buzet mi
Ka ngri vetem puthja jote
Mundt me mi shkri

Vala 900 Personin qe e keni
Kerkuar ne ju eshte dashuruar
Nese edhe ju e dashuroni
Ju lutem nje SMS ja dergoni

Cka don me te then
qka don me te shkru
qka don me teper
se fjalen te DUA.

Larg kemi qelluar
shume shume kilometra
por shpresoj qe zemrat tona
sjan as me milometra.

Te dua te dua
nese nuk beson
pyete zemren time
ajo te tregon.
Jetėn pėr ty do ta jap, vetėm ty tė dashuroj.!!
Zemrėn time do ta jap,dhe askush nuk mund tė mė ndalė..
PSE-Pse xhdo nat une tė kujtoj..?
Pse xhdo nat une tė ėndroj..?
Pse xhdo nat, une qaj pėr ty
Emrin tėnd pėrnat e pėrmendi.
Qka me i be ksaj zemrės se shkrejtė, qė smė la tė jotoj rahat nė ket jetė..!
Kur shof dikand nė rug, mendoj se ti..!
Ah une e shkrejta, jam tu vedk pėr ni djal tė ri.
Pse ndodhi aj djali tė jet ne zemrėn time, kur do tė mė hiqen mua kto kujtime..??
Qko po ndodh o zot, qka po ndodh me mua ..
Hiq spo e di,pse qa shum e dua..!!
Kur do tė jet mjaft, pėr tė mos kujtoj, se gjysmėn e jetės aj ma ka ngrėne..
Nuk e disha se do tė ndodh kjo punė,por pse mu shtau edhe njė mėrzi..??
Se pėr ty ore djali i shkrejtė,edhe natėn nuk muj me flet..
Nuk mendoj pėr as gje tjetėr,emri yt nuk zen vend tjetėr.
Por me ma than fjalėn **TE DUA** ather mundesh me mė qetsua.
U dashurova qysh nė femijeni, smundje keqe paska qen edhe kjo dashuri..
Se s'besoj se mund tė jetoj pa ty.!
Zemra ime gjithmon vajtonė.
Syt e mi gjthmonė lotojn.
Emri yt nė zemėr mė flen, me krah hapur gjithmon tė pret.
Pa ty syri kot lotėn.
Pa ty zemra kot vajton, vajzat tjera i dashuron dhe mua mė haron..!
Ditėt po kalojn, po arin nė fund por dashurin qe e patėm, mos mendo se do ta gjejsh dikund..!!
Do tė mundohem me tė haru, por hiq se di si me vepru.!!
A thu do tė jem gjall o zot..??
A po do tė mė mbulojė kjo tokė..!!

 


Njė djal tė bukur, e kam pas..
Me gjith zemėr e kam dasht..
Ah mė iku, mė la nė vetmi,a kasj i thonė dashuri..??
Ah shum herė e kam kshillu,as kėnde me e lendu.
Gjthmon ngat vetės e afroj, me gjth zemėr e dashuroja..Pranė dritares ri dhe prap mendoj..!
Pse mos te tė kem pranė kur tė dashuroj..?
I kujtoj natėt me ty qe i kalova..
Sa puthje mė dheve,e sa tė dhurova..!!
 
Pa ty nuk mund tė ri..!!
Pa ty jeta mė bohet hi.
Pa ty vorri nuk mė parnon..
Se zemra vetėm ty tė don..!!!

 


Pse e denon vetėn dhe mua..??
Pse e fik dashurinė qe e dua..??
Pse e shkel fjalėn qė ėshte..??
Pse sot mė urejn mua..??
Kur e di se ende TĖ DUA...


Pėrsr sonde yjet nuk shkelqejn..??
A thu edhe ata, mungesėn tande e ndjejn..??
Tė lutem mendo pak nė mua..
Dhe ne zemrėn tėnde ruaj njė vend pėr mua !!

 
Jam tu u menduar..
A e din zemėr se sa fort tė dua...??
Kur tė bish tė flish,leje edhe njė vend pėr mua

 
E dashuruar me kohėn, e djegur nga malli..!
Gėrkoj dashurinė e vjetėr, pėr tė cillėn e dhash jetėn.

 Pa ty jam njė lule vishkur, tė lutem mos mu largo.
Zemrėn qe tė don mos e lendo..!!

 
Mos je ndonjė drit..??
Drit perendie..??
Lum kush tė ka afėr qe ri me tije..
Mos je dnonjė hije,hije rinore..??
KTHEMA ZEMRĖN TIME QE MA MORE..!!Qdo dit pa ty,ėshte si njė dit pa diėll..!!
Qdo m'brėmje pa ty, ėshte si njė nat pa yje..!!
Qdo or pa ty,ėshte si njė nat ndjenja..!!
Qo minut pa ty,ėshte si nje minut mos tė isha nė jet..!!
Qdo sekund pa ty ėshte si mus t'mė reh zemra

---

U bėfsh yll,qė shėndrit.
U bėfsh jet pa fund.
U bėfsh gjthqka qė une dua.
U bėrsh ver pa vjesht.
U bėfsh Bur pa Grue.
U bėfsh jeta ime, edhe pse s'do jesh me mua..!!

---

Mos mė largo nga zemra, nese jam larg nga syt e tu..
Mos mė thuaj, jeto nese nuk jam fati yt..
Vazhdo jeto,dhe vetėm mos haro..
SE SI UNE QE TĖ DUA, ASKUSH NUK TĖ DON..!!

---

Ndoshta isha pak e re.
E besova qka mė the..
Ti thua se ke ndrishuar,por mė trego ku kam gabuar..?
Tash bon qfar tė duash,por zemrėn mos ma vre..
Veq mos haro se ende tė dua...!!


Koha po kalon,vitet po shkojn..
A thua dunje her pėr mua mendon..??
Se me njė pik shpres jetėn e jetoj..
Po pres me lot nė sy,tė kthehesh pėrseri, e tė me largojsh ket vetmi..!!
Dit e nat po qaj po lotėt nuk tė bien pran..

---

Dashrija pa takim, si vetura pa benzin..
Dashurija pa puthje si mobili pa mbushje..
Dashurija pa sex si cigarja pa shkreps

---

Zemra e Anilės ėshte si gurr..
Hin e nuk del kur...!!
Zemra e Fato's si holel..
Nuk miret vesht kush hin e kush del

 


Mos mendo se tė kam haru..
Me gjith Zemėr tė kam dashur..
S'tė haroj jo kur, nė jet..
Pasi tė dua me gjth vullnet..Ka shum ditė, qe sjmi pa..
Gjumi mė del nė mes tė natės..
Mė ke prekur pa pushim..
Mė ke puthur pa mbarim..
Tė ėndroj ty pėrsei, SHPIRIT IME..
 


Nė kėt natė plot me shi..
Mė shkoj mendja,te ty..
Tut shiku ne fotografi, mė kujtoj ni lot nga ti..
Po mendoj nat e dit, ku ja ku mė ke ik..!!
 


Ne qoft se tė humbi une ty,do tė mė humbish edhe ti mua..
Po ma shum, do tė humbish ti se sa une..!!
Mua shum do tė mė dashurojn si ti..
Por ti askush nuk do tė dashuroje si une...!!

 Nese dikush nė botė tė don,dije sa jam une..
Nese nė bot,dy persona tė duan ty, dije sa e para jam une..
Nese nė bot, nuk tė don askush,dije sa kam vdekur une..!!

 Sonte flejn ata qe jan tė DASHURUAR nga dikush..
A ato tė zgjuar jan, ato qe duan dikand..
Ti flej rahat, se ke DIKAND ė tė don..!!


Oj haxhic mori loke, me haxhin pse u roke,..??
Kap pėr funi tėrt urfuni..
Kur sta qet pse ja ngjet..?
Kur e shef, se sun duron, pse me zort ja kėrkon..!!

 
Dashuri moj dashuri..
Kush ta vur emrin ty...??
Pse nuk tė qun nė pleqni..??
Por tė rit i bėre hi...!!
 
Djali i thot vajzės
Nuk tė dua..
Vajza i thot djalit :
Qka mė inteseson mua !! HeHe..
 Ne vajzat jemi tė shkrejta..
Me mend tė lehta..
As pak nuk mendohena..
Por vetėm dashurona..

 
Lojėn tande kur se haroj..
Si dhe dashurinė, sa her nė mendime do ta kujtoj..
Pėr veq ty i dashur,nė zemrėn time tjetėr djal, smund tė kujtoj..
Dhe tė ta treogoj tė vertetėn,pėr veq ty tjėtėr nuk parnoj..!!!Nė emėr tė jetės, joto me mua..
Nė emėr tė dhimbjes, vuaj me mua..
Nė emėr tė dashuris,thuaj Tė dua..
E kur tė vedes une, ti tė jesh me mua..!!
 Edhe pse je larg, sa gjė smė pengon..
Largėsija na ndan..
Dashurija na bashkon..!!
 
Kujt tja them,hallet e mia.??
Mė shkatroj,kjo dashurija..!!
Nė vetmi tash ri vajtoj..
Smundem SHPIRT TĖT HAROJ..!!!

 Nga maja e malit
nga dega e pemes
tė qoj pėrshėndetje
nga mesi i zemrės
 E dua Tetovėn
e dua njė emėr
tė dua ty
me shpirt e me zemėr
 Edhe pse je larg
asgjė nuk mė pengon
se kjo zemra ime
vetėm ty tė don

Nuk tė dua me hile
as me politik
tė dua me gjith
zemėr e me shpirt
 Dora po mė dridhėt
zemra po mė qane
e kujtoj unazėn
qe ma pate dhan
 Qka don me tė than
qka don me tė shkru
qka don ma tepėr
sa fjalėn tė du
 Tė dua tė dua
nese nuk beson
pyete zemren time
ajo tė tregon

Lotėt mė rrjedhin
e syri mė qanė
pėr ty o i dashur
qe stė kam pranė
 Hape zemrėn dhe vajto
hape dritarėn dhe shiqo
hape letrėn dhe lexo
tė kam nė zemėr
mos haroooo!!!
 I hidhur ėshte duhani
e hidhur ėshte rakija
por ma e hidhura ėshte
--ndarja nga dashnija—
 Tė dua tė pres
nuk dua tė vdes
me ylzit e natės
une tė pėrshėndes

Sa tė veshtira jan ditėt
kurr syri loton, kurr
zemra nuk e ka afėr
ata qe e dashuron.
 Si hana nė lindje
si dielli n’perendim
thura keto vargje
pėr ty shpirti im…
 Sa lule ka pranvera tė gjith kan arom.
lulja ma e bukur ėshte dashurija jon.
--
Nese tė pyet dikush a e don dikėnd,
mendo pėr mua e thuaj po
--
Ska pranvera pa lule
ska dimėr pa stuhi
ska njeri pa dashuri
ashtu as une nuk
mund tė jetoj pa ty!!
 Mos mendo se stė kujtoj
mos mendo se stė ėndroj
mos mendo se tkam harruar
por mendo se sa shum tė dua
 1+1=2, tė dua vetėm ty
5+5=10, tė dua pėr jet
nash me plus, nash me
minus nash me pjestim
tė dua shpirti im

 L-etren tende e mora
O-sa u gėzova
V-etem dy fjal i lexova
E-dhe letren e kuptova
 Me mire vdis se jeto
Me mire vuaj mos
......dashuro.....
 Mos ma shiko shkrimin
por mbaje kujtimin
nė qoft se vdes
kujtim do te mbes
E bukur nuk jam
As simpatike
Mjafton te jem ndaj
teje !! Besnike !!
 Shoqeria kujtohet
Tradhetia sharohet
Fjala e keqe nė zemer
shėnohet
Vajzat janė katile
dashurin e qajn pa hile
Djemt janė te but
dashurin e kan tė shkurt
 Nėse s“me mer mua
mbaje kujtim ....
Nėse te lind vajz leja
emrin tim
Nėse je shqiptar
Si shqiptar qendro
nėse je tradhetar mė
mire mos JETO......

Mbylli sytė njė here
Bėne zemren gurė
Haroj avanturat
Dhe mos m“tradhto kurė

Njė bilbil i shkruar
nė qiell fluturon
Njė puthje nga zemra
.......................... ja qon
 Dy zemra jemi
Njė shpirt kemi
Mė mir tė vdes
Se pa ty tė mbes
Edhe nėse vdes
Nė atė botė tė pres
 36 shkronja i ka alfabeti
vėtem shkronja _
nė zemer mė mbeti
 BUZĖT
Nuk jam poet,
tė shkruaj poezi
Por fjalėn tė dua,
E shkruaj vetėm pėr ty
Bilbili nė degė
Sa bukur kėndon
Ti puthsha buzėt
Ti qė e lexon
Pėr ty qė tė dua
Do tė them sukses
Pėr ty kam lindur
Pėr ty do tė vdes
 DĖSHIRA
E kam njė dėshirė
Oh sa ėshtė e thjeshtė
Me ti puthė buzėt
Tjeter s'kisha deshtė
Sa e ėmbėl ėshtė jeta
Sa e ėmbėl ėshtė rinija
Por mė e ėmbla
Qenka dashurija
 LOTI:
I ra zemrės e biroj
I ra gurit e shkatroj
I ra lules e vyshku
I ra hekurit e ndryshku
Ti aspak s'kupton
Se c'eshtė dashurija
Ti fare nuk e dinė
sa e idhėt ėshtė tradhtija
Tė vėshtira janė ditėt
Kur syri loton
Kur zemra nuk e gjenė
Ate qė shumė e don
Fjalėt e mija
Ti aspak si kupton
Nuk e din qė zemra ime
Vetėm ty tė don

me fal me kupto
 te lutem digjo
dashuria jon kur nuk dua te m“baron
me beso zemra ime vetem ty te don

cka me vyn kjo jet e kjo pasuri
kur e kame hup te shkreten dashuri
100 vjet pa ty sell me lot e pa gjum ne sy
nese vdes i ri vdes vetem per ty
 Mėrgimi

Pėr ty mor bir qė aq larg tė lash
Qė sot ditlindjen gėzuar s tė thash
Ti u rrite u ngrite e un mbeta larg
Qė loti pa dashje mė rrjedh si varg.

Eh mėrgimi mėrgimi sa njerz kan than
Qė kaq shum shijuar edhe vet e kam
Sot disi forca e ndjenjave lėshuar me ka
Gėzuar ditlindja e djalit nji shoqe me tha.

Eh jeta si jetė kuptohet von
Kur mergimi rėnd mbi supe pushon
Kur rinia shkoi pa u hetuar fare
Edhe mergimi si rrug margjinale

Disa qeshin se si asht e mundur kjo
Lexo me shpirt por edhe mėso,
Se jeta asht jet tė lutem beso
Dhe ardhmerin tė lutem nderto
    Me mungon:

Dhembja ne gjoksin tim
me rendon shum per ty
kur malli me buzeqesh,
dhe ne zemer po me rri.

Ka zen vend dhe nuk luan dot
qe me ben syrin me lot!
qe me dridhet buza e that,
shpirti digjet flake-flake.

Shum rend qenka keshtu t'jetosh!
me dhembje, mall, e dashuri
perse zemra nuk gezohet dot,
perse shpirti rrin n'vetmi.

Kur ti lexosh keto rreshta
mendo se jam afer me ty
te tregojn shkronjat e zeza!
sa me mungon mua ti
   
 


Nė gjum kur rash,
Nė ėnderr tė pash,
Nė kamb u ngrita,                                                               
Emrin tėnd bėrtita  
Dy zemra
Dy shigjeta jeni
shoqe tė vėrteta

 unė tė dua
sa jeten si
Romeo me Xhulieten
Unė jom gjak
Ti je prush
Me na nda
Smundet kush

 Mė mir i varfur
E patriot se sa
I pasur e IDIOTMos tė rritet mendja
Se as kushi sje
Se fundit fundit
Pėr mua ZEMER JE
Mos ju beso shoqėris
Qė tė tradhėton
Por besom mua
Qė me tė vėrteten ta tregoj.
Tė dua pa mas
Tė dua pa dallim
Tė dua mė shumė
Se shpirtin tim
 


                                                              

Le ta din gjith bota
Por kjo vlen
Vetem pėr IDIOTA

Nuk tė dua
Me politik sikur
Rusi me amerik
Por tė dua me dashuri
Si kosova me shipri
Ai djal i poshter
Qė vajzen e treadhton
Emrin shqiptar nuk
E meriton
 Tė uroj suksese nė pun
Tė uroj suksese nė shkollė
Tė uroj suksese nė gjdo rast
Por vetem me njė tjeter nuk tė uroj fat.
Tė kam shpirt
Tė kam zemer
Kam dėshir
Tė kemi njė mbiemer.
 Ftoni ėshtė i fort,
Pjeshka ėshtė e but,
Dashuria ime nuki takojn gjith kujt.
Bot moj bot e shkret
Asgjė spaska tė vėrtet
Tė gjith kan me vdek
Vetem kujtimet
Kan me mbet.
Nuk tė dua pėr bukuri
Nuk tė dua pėr interes
Nese ėshtė nevoja
Pėr ty do tė vdes
 


J –u mė pyetni se kėnd e dua?
U – sa pytje e lehtė pėr mua!
V – etėm shkronjat e para lexoni
E – pastaj do ta kuptoni.
Kurr nuk e kisha besu
Qė ket ma bėn ti mu
Por fati ėshtė i till
Duhet me mendu mirė.
Ishte ėnder e bukur
Kėtė natė qė e ėnderrova
Neser nė mengjez
E vetmuar u zjgova.
 2 + 2 = ? 4 + 4 = ?
pėr matematik asgjė nuk di
por pėr dashuri ta boj 8 me 2
tė dua tė dua as pa kufi
por ti i dashur mė le nė vetmi
dora ime shkruan
zemra mė tregon
vetem pėr ty e dashur
as pak nuk pushon.
 


As tigri e as luani
As deti e as oqeani
As bota me shum mundime
S’mund tė largoj nga zemra ime.
Pėr ty i dashur kisha pranua
Me uj tė mxet me u pervlua
Me gur tė mullinit me u blua
Vetem prej teje mos me u laegua.


    Ti je shpres ti je gėzim
Ti je loqka e shpirtit tim
Tė kam hanė e tė kam dritė
Tė kam zemer e tė kam shpirt
Mbes ne shpres pa durim
Qė tė me bėhesh FATI IM.
Mos prit prej meje
Qė tė them TĖ DUA
Kur e din se sje pėr mua
ZEMREN time e ke lėndu
Tash mos prit qė unėu nė du
 Mos mendo se do largohesh
Dhe do kthehesh pėrseri
Se ne zeemren time
Sdo tė kesh dashuri!!
1000 persona i shiqoj
100 persona i adhuroj
10 persona i simpatizoj
1 unė e dashurojska pranver pa zambak
ska zemer pa gjak
ska dimer pa stuhi
ska rini pa dashuri.
 


Tė dua – shqip
Jeg elsker deg – norvegjisht
I love you – anglisht
Tė dua pėr seriozishtė.
 


Ne kėtė natė tė qet
Pran dritares qendroj
Shiqoj yjet lartė
dhe pėr ty mendoj
naten e mir
gjumin e ėmbel
kon ta don zemra
e pavsh nė ėnderr.
 Fjala e fundit shumė
E vėshtirė me nė fund
I dashur tė them lamtumir.


Perse sonde po hesht?
Perse nuk po flet,si dikur?
Me duhesh me teper,se kur!!
Fol te lutem?Heshtja me mbyti...
Me thuaj se dashuria jon jeton...
Me thuaj se kur,zdo te jemi te ndar,
Ty perseri po hesht?
Ty ndoshta flen?
A`po floket tjetres ja ledhaton?
Ku ta dija une,se sa si une i mashtron..
Nese flen zgjohu,me mungon fjala yte
"Te Dua,sa ska me"
ZGJOHU SONDE UnE Te PrEs Me FJALET E TUA DUA Te VDES

 


kur jeta nuk jetohet,kur i dashuri te fejohet,kur zemra rrjedh gjak te zi,ashtu
ndjehem un pa ty.

Lere lotin tim te pikoj i qete,mos me kerko ne enderr se smund te me gjesh,mos me
kerko me se gjithcka ka mbaruar,jeto i lumtur me ate qe je fejuar.

Nje dite dielli me pa dhe me pyeti:nese kaq shume te mungon,pse se harron?,kurse une
iu pergjigja:A mund ti diell te jetosh pa qiell?
 


Profesorja e gjuhčs, Dona.
E'shtč sllave,
jeton nč Berat,
pak e ēuditshme,
mendon tč rrokullisi
botčn.

Dčshira e tij.
Dčshira e tij,
čshtč qč tč
shkruaj pčr tč
njč poezi.
E'shtč i mirč.

Ajo.
Ajo shpreh
njč dčshirč
shqipčtare.

Disa zčra.
Disa zčra duan qč
t'ju kushtoj poezi.

Pčr babain e Ergysit.
Donte ushtarčt,
dčshirč e veēantč,
nč ushtri thonč qč
bčhet usht.


© Copyright Tetovari.dk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Afaristėt:  
                 
Valdrini Elektrik

© Copyright Tetovari.dk 2002-2008