Valdrini elektrik
Ny side 1

 

Valdrini elektrik

  Shėrbime:

Barcoleta
Foto-Album
Emra shqip
Poezi
Poezi SMS
Fjale islame

Menu Shqip:

 Kuzhina shqiptare

Festat Shqiptare

Qytetet shqiptare

Radio Shqip

Lajmet shqip

Ambasadat shqiptare

Histori

Skėnderbue

 Argėtim:

Dating

Kartolina

Horoskop

IP-comp.tim

Fjalorė

Muzik-video

Humor-video

 komunikim:

Libri-vizitorėve

kontakto stafin

Linke

MIRĖ SE ERDHĖT NĖ TETOVARI.DK

Tetovari.dk -  ju jep mundėsi pėr.... argetim... Njohuri... info... shėrbime.. Dating... chat...horoskop...muzik...humor...video...etj... gjitha shėrbimet jan falas.


 
 

Horoskop


 
DASHI 21/03-19/04

 

Keni shpirt lideri, jeni inatēor dhe veproni duke ndjekur instinktin.
Jeni plot pasione. Vdisni per mendime dhe iniciativa te reja.
Keni ndjenja, ndergjegje dhe vendosmeri shume te forte po ne marredheniet personale duhet te beni mire llogarite..
E keni zakon te mos e zgjasni fjalen, te prekni temen kryesore kjo ju ben te flisni hapur.
Prekeni  shume shpejt, dhe kur pergjigjeni mund te ofendoni bashkebiseduesin..
Nuk duroni te keni askend si padron ne krye, preferoni me mire nje organizim personal, ose te pakten te jeni kryesuesi ne nje fushe te re.I beni te tjeret te pranojne ato qe thoni, veproni si ndjeni dhe jeni te padurueshem. Lini pershtypjen sikur shpejtoni perhere.
Megjithese nxeheni shpejt nuk e mbani gjate inatin.
Deshironi drejtesi, liri dhe vendime personale.

Meshkujt e shenjes se Dashit ne pergjithesi jane te ēilter, flasin hapur, liridashes, tipa qe i dalin vet per zot punes. Jane te hapur, te gezuar, kurajoz dhe tipa te hedhur.
Megjithese keni shume besim te zgjuarsia juaj po humbisni shpesh per arsye se veproni me nxitim. Do te dilni me te fituar nese per ēdo gje te prisni pak, te mendoni serish para se te merrni nje vendim.
Jeni te drejte. Ndonjehere miqte tuaj shqetesohen pasi thoni te verteten..
Shpesh here mund te bini preje e zemerimit tuaj. Indinjimi qe ndjeni eshte shume shkaterrues.
Keni shoqeri dhe diskutim te pelqyeshem dhe jeni shume te ndjeshem. Nuk dini te mbani parane pasi jeni doreleshuar. I keni zili te afermit por nuk e shprehni hapur kete ndjenje.

Femrat e shenjes se Dashit ashtu si meshkujt jane krenare. Jane bashkeshorte ideale dhe i duan shume femijet. Ato qe nuk kane pasur mundesi ti kene deshirojne tua japin femijeve te vet. Pasi behen me femije fillojne ta organizojne ēdo gje sipas interesave te femijeve.
 

Te lindurit ne shenjen e dashit jane te nxituar dhe e thone ēdo gje si ta kene ne mendje, kjo mund qe ti beje edhe agresive dhe kokeforte duke dashur te nxjerre ne pah mendimin e vet "Ky jam une"
Kerkojne te tregojen se kush jane me sjelljet dhe veprat e tyre. Ndersa per deshirat dhe nevojat e tyre preferojne te mos flasin po ti futen punes vete.
E kane te veshtire te kontrollojne energjine e tyre dhe per te eshte e rendesishme te perqendrohen ne nje teme te caktuar deri sa te dale diēka tjeter me e rendesishme ose terheqese.
Edhe zilia dhe egoizmi shfqen ne kete shenje, per ta eshte e rendesishme te jene te paret.
Per ta fama dhe respekti jane me te rendesishme se pasuria e rahatia keshtu qe preferojne poste te rendesishme dhe karrieren, por shpesh hasin veshtiresi. Kane natyre lideri por karakteri emocionant, veprimet agresive, nxitimet e panevojshme deshire per te qene autoritar dhe besimi i tepruar ne vetvete nuk i le qe ti pershtaten dhe te kene marredhenie shume te mira. Nese nuk jane shume me pervoje dhe te ndergjegjshem mund te bejne veprime te marra. Humbjet nuk i pranojne dhe e rifillojne nje pune me me vendosmeri e me forca. Jane mjeshtra ne gjetjen e rrugezgjedhjeve te reja. Jane energjik dhe i japin gezim jetes. nese mundin ndjenjat e egoizmit, sillen me ngrohte me, mendojne e nuk nxitohen mund te jene shume me te suksesshem.Planetet janė vendosur nė njė pozicion tė mirė pėr t'u favorizuar sidomos nė fushėn e dashurisė. Do tė nxirrni nė pah se sa vleni dhe pėr kėtė do tė tregoni shpirtin e garės

 

 

DEMI 20/04-20/05  

 

 

Ju pelqen ti bejne punet kur tju doje qejfi. Jane shume te duruar. Kur puent shkojne si dueht jane te sjelshem dhe perulen por nese provokohen nevrikosen dhe eshte veshtire ti qetesosh. Veprojne me plan, jane organizues dhe i mendojne levizjet por nuk u jepet shume per gjera origjinale. Deshirojne te ecin ne rruget te sigurta te cilat i kane provuar edhe te tjere me pare.Ne kohet te keqia ndryshojne tiparin e te qenit te gatshem e te durueshen, behen inatēore dhe te merzitshem. Influenca e Diellit ne shenjen e Demit i bene te lindurit e kesaj shenje ti besojne vetvetes dhe te jene kembengules. E pelqejne rehatin dhe konfortin. Venusi ne shenje i ben qe te jene perkrahes te paqes dhe ju jep bukuri natyrale. ju pelqejene argetimi, muzika, arti dhe librat e bukur.Jeni te durueshem ndaj sprovave dhe tregoni interes ndaj vlerave materiale. Jeni ne dijeni te fuqive te trupit tuaj, shume te kujdesshem me ato qe posedoni dhe jeni te gjallerueshem.

Per jue eshte shume e rendesishme te doni dhe te duheni, paraja per ju nuk eshte nje synim por nje nevoje per te jetuar te lumtur. Jeni te dashur por dhe shume inatēore. ne te njejten kohe jeni edhe xheloze, diēka ose dike qe e doni e shihni si pronen tuaj dhe nuk mund te duroni qe te terheqe vemendjen e te tjereve.

Deshironi te kaloni jete aktive dhe jeni te lidhur ngushte pas shtepise. Vetem ne shtepi mund te arrini qetesi shpirterore. Por megjithate i kini shume qejf shetitjet dhe argetimin. Per arsye se jeni te lidhur pas pasurise vetem kur keni pasuri arrini te keni besim ne vetvete. Nuk semureni shume shpesh, keni rezistence dhe shpeshhere nje ushqim i shijshme mjafton per tju bere te lumtur. Shenaj e Demit simbolizon vendosmeri dhe trejtim te jetes me vetedije. Demi meqe eshte shenej e elementit Toke, njerezit e kesaj shenje jane mjeshtra ne konceptimin dhe vleresimin e vlerave materiale. Per ta eshte e renesishem te shtien ne dore diēka. Vlerat qe kane ne te qenit praktik nuk diskutohen. Jetojne anen praktike te jetes dhe anen shpirterore kerkojen ate qe eshte e drejte. Ju pelqejen lehtesirat, rehatia dhe fitimet ne jete. Argetimi dhe rehatia jane te rendesishem per ta keshtu qe per te arritur keto bejen te pamunduren edhe nese kjo kerkon shume pune dhe energji. Nje fjale e pershtatshme per ta do te ishte "Une kam". JAne te famshem per inatin e tyre. Nese kane arritur diēka qe e kane deshiruar shume bejne te pamunduren per ta mbrojtur ate, askush nuk mund ta terheqe vemendjen e ture ne diēka tjeter. Per kete arsye dyshojne tek te tjeret.  Jane edhe imitues dhe pak te varur nga te tjeret, nuk ngurrojne te imitojne diēka qe u ka pelqyer. Ua dine vleren dhe dine ti mbrojne gjerat e vyera. Per ta eshte i rendesishem besim edhe ne anen materiale edhe ne ate shpirterore.  Perpiqen ti ruajne marredheniet me sa te munden per sa kohe perfitojne diēka nga to. Ngaqe jane te besueshem me miqte u pelqen te merren me problemet e tyre. Ndjenajt dhe problemet e te tjera sikur i ndjejne dhe jetojen edhe ata vete. Per arsye se jane teper inatēore mund te hyjne edhe ne kriza inati. Kjo rrjedh nga nevoja per besim tek te tjeret. Kur e ndiejne veten te pasigurte behen pak te papermbajtshem dhe te pabesueshem. Nese martohen me nje me ta larte se vetja mund ta ndiejne vete te trishtuar dhe bejne kapricio. Eshte shume e veshtire te shpjegosh jeten shpirterore te tyre. Per ta nu keshte shume e rendesishem te njohin vetveten. Nje nder vetite e tyre interasnte eshte se jane te afte te bejne plane afatgjata qe mudn te zgjatin vite te tera. Kane sjellje autentike (origjinale)  dhe eshte e veshtire ti ndryshosh. Nder shenajt e horoskopit nder me te lumturit jane ata te shenjes se Demit, yjet gjithashtu i favorizojne dhe u sjellin fat.

Ka ardhur momenti qė ta ngadalėsoni ritmin tuaj nė punė, kėshtu qė duhet tė fitoni pak kohė pėr tė qartėsuar idetė. Jeni duke kaluar njė fazė ndryshimesh qė gjithmonė ėshtė e vėshtirė pėr tu kaluar.

 

 

BINJAKET 20/05-21/06

 

Shquheni si komunikues nder shenjat e tjere te horoskopit.  Bini ne sy lehte per merite te mendjes se shpejte, zgjuarsise se mprehte dhe aftesise per te biseduar. Njerezit e kesaj shenja punojne ne fusha qe perfhisjne gazetarine, shprehje opinionesh fusha te cilat kerkojne te shkruash e te nderrosh mendime ose ku ka diskutim. Jeni tipa qe emocionoheni shpejt, me mendje te gjalleruar dhe qe nuk mposhteni lehte. Perpiqeni te beni ēdo gje shtu si dini vete. Nese persoant me te cilit keni te beni nuk durojne e pranojne pa kushte natyre tuaj te ndryshueshem e pak a shume me dy akraktere, do ta kene te veshtire te merren vesh me ju. Jeni eksperte ne gjetjen e rrugeve te lira e pa shpenzime per transportim mallrash. Keni aftesine te perdorni mire dhe doren e djadhte dhe te majten, jeni te shakthet dhe pershtateni lehte, por mund te tendoseni me teper se ēduhet, jeni teper kurioze dhe arrin deri aty se te harxhoni kote energjite tuaja.

Nder te metat me te medah te Binjakeve eshte karakteri i ndryshueshem dhe te qenit te pabesueshem. Favoret dhe miresite ju ndikojne shume. Keni aftesi te medha te menduari e reflektuari dhe ndiheni krenar me zgjuarsine tuaj dhe zgjuarsia ne pergjithesi. Kur Dielli ndodhet ne shenjen tuaj duket sikur fluturoni e nuk jeni me kembe ne toke por ashtu si Virgjeresha edhe ju ju pelqejne faktet, detajet e rendesishme, per ekte arsye mund te beheni nje dedektiv i mire. Ne kete luan rol edhe aftesia ne konceptimin e  fjaleve e degjuara e te lexuara. Jeni nga ata qe ua thone te tjereve ato qe mesojne vete. Per ju eshte e veshtire te ruani sekretet. Gjithashtu e keni qejf shume edhe shkencen dhe jeni tipa qe deshironi te mesoni e lexoni. Mund te beni dy pune ne te njejten kohe pa veshtiresi. Keni fantazi te zhvilluar e cial mund tju ndihmoje por edhe mund tju prishe pune. megjithate mund te arrini ne perfundime te veshtira ne te cilat jo shumekush mund te arrije me lehtesi te madhe. Ne pergjithesi jeni njerez zemermire, me qellime te mira e te kuptueshem (tolerant). Jeni idealist e keni ndjenja e intuite te forte e cila ju udheheq. Ju pelqen te jeni te zene e te merreni vazhdimisht me diēka. Nuk e humbizini asnjehere ambiciet. Shumica e problemeve me te cilat perballin burojen nga karakteri juaj i deshires per ndryshime dhe shumellojshmeri. Ylli juaj, Merkuri zimbolizon zgjuarsine dhe levizjen. Ne saje te te zgjuarise suaj jetoni ne rehati perhere. Jeni te lumtur, dialogues, me aftesi per humor me nje fjale tipa qe nuk i merzisni te tjeret. Kur filloni te flisni shumekush nuk do tju nderpriste fjalen e do te deshironte tju degjonte me teper. Per kete arsye mund te beheni edhe nje artist ose biznesmen i suksesshem.  Per sa kohe qe vini ne pune zgjuarsine tuaj te veēane mund te arrini me sukses te bein vepra te medha.

Jeni shume te levizshem, madje eshte e veshtire tju shihin vazhdimisht ulur ne nje vend. Merziteni nga punet monotone. Shpeshehere ankoheni se jeni merzitur.

Te lindurit e kesaj shenje mund te martohen 2-3 here. İ duan shume femijet. Kur flasin me ta harrojne moshen dhe i peershtaten moshes se femijeve. Si mashkulli dhe femra e shenjes se Binjakeve pelqejne shume udhetimet. Jeni tipa shume aktive,te shkathet ne pergjigje, te gezueshem, te zgjuar, komunikues e me humor te holle, tipa qe nuk kuptohen lehte.


Nė fushėn profesionale mund tė ndodheni nė vėshtirėsi pėr shkak tė njė keqkuptimi, por mund tia dilni mbanė falė mėsimeve tė nxjerra nga e kaluara. Mundohuni tė bėni njė punė individuale.

 

 

GAFORRJA 22/06-22/07

 

 

Hena, me e shpejta e trupave qiellore udheheq te lindurit e shenjes se Gaforres. Kur Dielli ndodhet ne shenjen e Gaforees, te lindurit e kesaj  shenje behen te ndjeshem, te ndryshueshem dhe e te turpshem. Edhe nese mundoheni ti fshini ndjenjat tuaja jeni plot ndjenja, plot miresi, te menduar dhe veprimet tolerante ju ndikojne. Trembeni nga kritikat dhe venia ne loje. Gjendja shpierterore ndryshon shpesh. MEgjithese dukeni sikur keni besim ne vetvetete keni nevoje per mirebesim e siguri. Ashtu si simbolizuesi i shenjes suaj gaforrja edhe ju keni nje shtrese te ngurte qe mbron e fsheh veten tuaj, ndjenjat tuaja dhe butesine tuaj. Ju terheqin vemendjen temat mbinatyrale, misterioze, ju pelqen astrologjia dhe ndodhite misterioze ne natyre. Ju pelqejne edhe ato qe kane lidhje me detin. Ndikoheni lehte jo vetem nga njerezit por nga ēdo gje rreth e  qark jush. Ju pelqen nje strehe e rehatshme ku mund te prisni here pas here derisa te rifitoni mesimin ne vetvete. Mbani prane vetes diēka per te pire ose per te ngrene ne shtepi  ose ne udhetim. Jini te dhene pas ushqimeve. Mbase jeni njohur me profesione te ndryshme pasi jeni tpia te ndryshueshem. Jeni te kujdesshem e  punetore.Punoni shume dhe mundesisht e ruani nje pjese te parase. Memorjen e keni te fuqishem dhe nuk harroni lehte nje fjale te mire apo te keqe qe ju eshte thene. E doni vendin, shtepine dhe familjen tuaj. Keni respekt per fisin e paraardhesit tuaj. Shume nga patriotet ose filluesit e pasurive te medha jane te kesaj shenje. Te lindurit e kesaj shenje jane gjithashtu te dhembsur  dhe me qellime te mira. Jane te lidhur ngushte me familjen dhe miqte  e tyre. Por nese dyshojne sadopak e lene menjane qetesine dhe behen te padhembsur dhe te ftohte. Mund te jeni te sukseshem ne profesioent qe kane te bejne me problemet e shoqerise.

Megjithese se jane enderrimtare dhe te ndjesh i administroni shume mire parate por nuk jene doreshtrenguar. Dilni perhere kundra padrejtesive. Megjithate jeni mjaft te mbyllur dhe kjo mund te kuptohet nga miqte si mendjemadhesi e ftohtesi. Kujtoni mire ēdo gje qe ju intereson por nuk i kushtoni asnje rendesi diēkaje qe nuk ka lidhje me ju. Kur beni pazare jeni te pavendosur. Nese diēka ju pelqen e merrni ate por kur shkoni ne shtepi nuk jeni shume te kenaqur. Ne nje gjendje te tille mund ta beni dhurate ate ēfare keni blere.

Femrat e shenjes se Gaforres mban e shume zemerimin, nuk e harron kurre qe te keqe qe i eshte bere. Po ne te njetjen menyre nuk i harron as favoret qe i jane bere. Jane guzhiniere te mira, i duan femijte dhe merren me problemet e tyre.Nenat e shenjes se Gaforres jane shume te lidhura pas femijeve. Edhe mashkulli gjithashtu eshte shume inatēor. Kane te zhvilluar ndjenjat e te mbrıjurit dhe u pelqejne te jene "shef" ne familjen e tyre. Shprehja e pershtatshme per te lindurit e eksaj shenje do te ishte "Une ndiej". Jane te besueshem ne lidhjet e tyre, dhe jane te mrekullueshem vetem pasi kane nen siguri jeten, famijen e te dashurit e tyre. Zakonisht ruajne para per gjendje te veshtira. Por nese duhet qe te rrezikojne per te qene te sigurte e bejne kete. Jane te ndergjegjshem dhe e perdorin me kujdes parane e te tjereve, mundohen ti shlyejne borxhet sa me shpejt dhe presin te njejten gje nga te tjeret. Kane nje bote te brendshem shume ta pasur, here pas here duken te sigurte e te fuqishem e here pas here te pafuqishem si nje femije. Ndonjehere ajne melankolik, te mbyllur dhe pasive. Kur e ndiejne veten te kufizuar e te pasuksesshem behen kapricioze dhe behet shume e veshtire te punosh me ta. Shperndajne dashuri e ngrohtesi kudo qe shkojne, e kane te zhvilluar dashurine, kane dashuri pafund,  te dashurit e tyre i ruajne plotesisht per vete, ne raste zenkash mund te veprojne pa menduar fare por mundohen te mos lendojne te dashurit e tyre. Jane te paster e te kujdesshem per shtepite e tyre. Pamja e jashtme eshte shume e rendesishem per ta, u pelqen te vishen mire.Jane te dhembsur e plot dashuri por jane te mbyllur ne vetvete e nuk u pelqen te duken.


Falė prezencės sė Hėnės nė shenjėn tuaj humori juaj do tė pėrmirėsohet dhe do tė jeni mė luftarak. Nė ēėshtjet e zemrės do tė ndiheni nė qėndėr tė vėmendjes

 

 

LUANI 23/07-22/08  

 

 

Kjo shenje udhehiqet nga Dielli, simboli juaj eshte krenaria ashtu si Luani. Jeni te sinqerte, e thoni hapur ēdo gje dhe jeni doredhene. Urreni te merreni me vogelsira dhe deshirone te beni pune te medha. Te lindurit e kesaj shenje arrijne ti kontrollojne ndjenjat dhe dashurite e tyre. Jeni te sinqerte ne deshiren tuaj per ti sjelle lumturi ne jete atyre  qe doni, ia dini vleren dashurise qe tregohet ndaj jush dhe kerkoni te pergjigjeni me te njejten monedhe. Jeni lindur per tu bere lider, prijes, e ndjeni qe juve ju perket te jeni ne krye te ndonje institucioni, te jeni ne nje vend me pozite. Nuk i nenvlehtesoni deshirat tuaja per tu bere drejtues. Por ndjenja juaj e krenarise mund tu duket shume kercenuese dhe stresuese nga te tjeret. Mund te keni plot miq te cilet ju kane zili per sjelljen tuaj te vendosur, te pavarur dhe ambicioze. Nevrikoseni shume shpejt. Por ashtu si Dashi dhe Shigjetari pajtoheni shpejt. Ju pelqeni te vini ne pah bukurine trupore qe nuk ju mungon. Keni aftesi per shpikje, keni intuite dhe ju pelqen te merreni me sport dhe jeni energjik. Te qenit te sinqerte, doredhene dhe natyra juaj e hapur do tju ndihmoje te ngjisni shkallet e suksesit. Nuk njihni pengesa, dhe ju kane zili per energjine tuaj. Urreni pabesine dhe jeni pak mendjemadh. Nese ju fyejne ndryshoni menjehere, nese ju kane prekur ne seder nuk ngurroni ti thyeni zemren edhe me te afermeve tuaj. Shpeshhere mund te shpenzoni me teper se ēduhet por e dini mire se po te perdorni pak trurin do te fitoni serish para pa shume veshtiresi.Kerkoni gjate dike me te cilin mund te lidheni dhe nese me te vertete dashuroheni nuk doni tia dini per kend tjeter. Deshironi qe njeriu qe doni te jete jo dosido por i veēante.

Mashkulli i kesaj shenje eshte doredhene, sakrifikues, here pas here mund te ofendohen dhe ne keto raste duhet tu flasesh me te bute. Dine mire se si te sille nme nje femer. Jane teper te ndieshem.

Femrat e shenjes se Luanit urrejne genjeshtrat, unese jane te drejta dhe me qellime te mira u pelqen vetja. Miqesohen shpejt me kedo. U jane besnike miqve dhe sekreteve te tyre. Simpoliziojne prodhimtarine dhe burimin e jetes. Jane te njohura per shkak te mendjemadhesise por edhe te ndjenjes se te falurit.

Nje shprehje e pershtatshme per te lindurit e shenjes se Luanit do te ishte "Une dua (te kem)". Per arsye se duan te duken dhe te fitojne respekt tremben mos nuk mund tu pergjigjen pyetjeve te ēastit, per ta duhet qe ēdo gje te kete nje zgjidhje, nje pergjigje. U pelqen te jene ne qender te vemendjes, te njihen e te duhen nga te tjeret dhe ia arrijne qellimit me te foluren dhe veprimet e tyre. Kur e kuprojne qe ia kane arritur qellimit kerkojne edhe me tper rruge te tjera per te terhequr vemendjen. Kane aftise te marrin me mend karakterin e nejrezve te tjere dhe kjo i ndihmon ata. Nese kur merren me nje problem, nuk arrijne te gjejne zgjidhje, pikerisht ne ato momente arrijne te gjejne rrugedalje te tjera dhe i zgjedhin problemet me mjeshteri. Mund ti quash me fat nga kjo ane. Nuk ngurrojne te harxhojne parane, kohen dhe dijet e tyre per te dashurit e tyre pa pritur asgje si shperblim per kete. E ndiejne veten shume prane gjinise te kundert, dhe nese arrijne te ballancojne dashurine e tyre, impulset natyrale  mund te arrijne nje lidhje te pershtatshme. Nese nu ke arrijne kete do te dalin ne pah deshirat e tyre ne marredheniet dypaleshe dhe kjo do te jete shkak per prishjen e lidhjes ose te jetegjatesine e vogel te saj. U besojne shpejt te tjereve. Ne diskutime dhe dialoge nuk mund te durojne  dot qe te tjeren ta "dredhin muhabetin", ose te perserisini fjalet, bie ne sy te qenit te padurueshem, kokeforte emonocionimi  i tyre. Nese nuk keni te njejtat mendime me ta, kini kujdes, miqesia juaj nuk do te zgjase shume. Vetem nese kini te njejtat mendime me ta mund ti drejtoni ata. Mund te shtiren dhe te behen dramatike me lehtesi por nese shtiren gjate kjo gjendje mund te behet nje realitet per ta. Per ta eshte e rendesishme rehatia, nese e ndijne qe u prishet rehatia dhe e ndijne se jane nen presion mund te mos bejne si duhet punet qe u takojne por nese u besohet diēka perpiqen ta bejne ate sa me mire.

 

Mundohuni qė tė qėndroni sa mė pranė familjes tuaj. Hėna dhe Urani janė nė pozicion jo tė favorshėm dhe do tu bėjnė nervoz, e mė tė ērregullt se zakonisht. Do tė qartėsoni njė keqkuptim tė vjetėr.

 

 

VIRGJERESHA 23/08-22/09

 

 

Megjithese ofendoheni shume shpejt si efekt i Merkurit ne shenjen tuaj, deshironi qe mendimet dhe problemet e nndryshme ti rregulloni duke i diskutuar e pa i hyre sherreve shkaterruese. Te lindurit e shenjes se Virgjereshes ashtu si Binjaket jane te prire per aktivitete mendore. Jeni te afte per te vene ne veprim arysen dhe te kuptoni mire fjalet qe degjoni ose lexoni, kjo ju ndihmon qe te mesoni shpejt. Keni nje thesar te medha dijesh por kete jo shumekush e di pasi jeni te mbyllur ne vetvete. Jeni serioze, te thjeshte e punetore, shqetesoheni me vogelsira qe shumekush nuk mund te veje re, nuk e humbni shume lehte kurajon.  E kaloni nje pjese te mire te kohes duke ndihmuar e duke u sherbyer te tjereve, jeni te kujdesshem dhe me pamje drejt se ardhmes. Ne krye te listave tuaja per te pasur kujdes mund te gjendet pastertia dhe shendeti. Mundoheni ti vleresoni gjerat duke u bazuar ne realitet dhe arsye, jeni aktiv e majft te levizshem por te ndrojtur. Ju pelqen arti, letersia dhe deshironi qe ne ēdo gje te jeni te rregullt. Deshironi te fitoni nga ana materiale por nuk jeni shume te suksesshem. Nuk tregoni te vjeter, te lindurit e kesaj shenje jane nder me jetegjatet. Jeni tipa qe punoni dhe nuk ju ndihet fjala shume, teper te arsyeshem, nuk i lini punet ne doren e fatit por i hidhni hapat me mend e me kudjes. Keni aftesi per aktor ose per ndonje rol ne teatro. Nese doni diēka mund edhe te thyeni te tjeret per ta arritur ate. Jeni paksa nevrike, te kujdesshem per ēdo gje, nuk eshte ēudi te keni nje raft me ilaēe per semundje te ndryshme, i vini re shume edhe detajeve te vogla, ju pelqen ti analizoni gjerat. Jeni me fat ne dashuri, por jeta emocionale nuk eshte shume e rendesishem per ju, eshte thjesht diēka perfaqesore, zakonisht martohen vone. Arrinin kenaqesine tuaj ne nje shtepi te rehatshme ne ems te lluksit e konfortit. Femrat e shenjes se virgjereshes mund te preken shume shoejt nga ndonje veprim i gabuar i meshkujve, jo vetem bashkeshorteve te tyre por edeh ata qe ndodhen ne shoqerine ku jetoni keshtu qe ne prani te tyre duhet pasur kujdes kur flet, jane te suksesshem ne fushen profesionale, simbolizojne rregullin dhe punen. Per te lindurit e kesaj shenje puan eshte diēak shume e rendesishme ne jete,  veprojne me delikatese, dhe u pelqen qe vazhdimisht te grumbullojne dije. Nje shprehje  e pershtatshme per te lindurit e kesaj shenje do te ishte "Po studioj, po kerkoj". U pelqen ti kene nen kontroll gjerat qe perdorin. Kane nje veēanti: Ose vene ēdo gje ne rregull ose e bejne lemsh ēdo gje, nuk arrijne te gjene nje vije te mesme. Per ta miqesia eshte e rendesishme por nuk do te harxhonin kohen kot me nje njeri qe rri kot e qe nuk i pelqen puna. Jane njererz qe dine te thone Jo. Duhet te mesojne se jo te gjithe njerezit jane nejsoj, te jene objektiv si edhe te mos u bejne te tjereve ate qe nuk do tu pelqente tua benin atyre vete. Kane frike dhe shqetesohen shume nga semundjet. Si e thame edhe em  siper jane punetore por nese gjenden ne mes te rehatise dhe lluksit mund te behen tipa qe u pelqen rehati, dembele. Shpenzojne shume dhe e kane te veshtire te grumbullojne para. Ndikohen nga nejrezit qe dine te flasin bukur e te sillen diplomatike.

 Javė e mbarė pėr ata qė do tė kenė njė ide apo njė projekt pėr tė realizuar. Duhet tė jeni komunikues dhe bindės pėr tė kthyer gjithshka nė favorin tuaj. Alegria do tė mbretėrojė nė dashuri.

 

 

PESHORJA23/09-23/10  

 

 

- Karakteristikat qė bashkojnė tė lindurit e shenjės sė Peshores.
Jashtėzakonisht tė fortė pėrsa i pėrket sensit tė drejtėsisė dhe respektit ndaj kėrkesave e tė drejtave tė tjetrit. Pėrdorin diplomacinė, taktin e mirėsjelljen pėr tė zbuluar pėrfeksionin tek tė tjerėt. Frika se mos gabojnė ėshtė njė nga difektet karakteristike tė kėsaj shenje: ēdo veprim i tyre ėshtė gjithmonė i kontrolluar nga njė mendje “gjykatės i rreptė”, por edhe gjithmonė i gatshėm pėr tė tjerėt, sidomos me ata qė ka pranė, por me kusht qė hapėsira e vet “e shenjtė” tė respektohet.

Do tė jenė tė shumtė planetėt qė do t’i keni nė pozicion tė favorshėm: Plutoni dhe Neptuni pėr shembull do t’ju propozojnė raste tė mira pėr tė jetuar nė mėnyrė kreative. Saturni do t’ju mbajė nga larg nėn vėzhgim deri nė ditėt e para tė qershorit dhe vetėm nė muajt nė vazhdim do tė zėrė njė pozicion tė qėndrueshėm karshi jush. Jupiteri, nga ana tjetėr, do tė jetė nė pozicion tė favorshėm deri nė fund tė gushtit, mė pas influenca e tij do tė dobėsohet. Urani do t’u bėjė shoqėri deri nė muajin mars, periudhė nė tė cilėn do tė fillojė tė spostohet drejt shenjės sė Peshqve. Nė pjesėn e parė tė vitit do tė keni influencėn mė tė mirė qė do tė dėshironit, me ndonjė ulje-ngritje tė parėndėsishme; janari do tė jetė njė muaj mjaft i kėndshėm pėr fushėn e dashurisė; shkurti do tė shėnojė kėnaqėsi tė shumta nė punė; marsi do tė jetė i lodhshėm pėr punėn, por argėtues pėr dashurinė. Ndėrmjet prillit e majit kontaktet personale do tė jenė herė tė besueshme e tė sigurta, herė mosbesuese e tė pasigurta. Nė qershor, pėrkundrazi, nuk do ta vrisni shumė mendjen, do tė jeni nė humor tė mirė dhe konstruktiv, do tė keni dėshirė tė njihni fusha tė reja kulturore, tė udhėtoni, tė njihni njerėz tė rinj, dhe veēanėrisht nė dashuri do tė bėni shumė plane qė do tė mund t’i realizoni. Pas kėsaj periudhe do tė mbėrrijė Saturni i cili do sjellė nė jetėn tuaj njė notė mė serioze, duke evidentuar detyrime dhe pėrgjegjėsi qė do t’ju ngarkohen. Humori juaj i mirė do tė vazhdojė deri nė korrik, mė pas do tė zbehet ca pėr shkak tė ndonjė problemi nė familje, nė punė e nė dashuri. Dielli do tė kthehet tė shkėlqejė nė gusht, por ndėrmjet shtatorit e tetorit, Dielli, Venusi dhe Mėrkuri do tė kalojnė nė shenjėn tuaj, duke formuar kombinime tė pakėndshme me Saturnin, gjė qė mund tė sjellė ndonjė ngatėrresė nė familje, nė raportet me tė tjerėt e me partnerin tuaj. Kini kujdes me shpenzimet qė do t’ju duhet tė pėrballoni nė fund tė vitit, e mos e anashkaloni shėndetin. Nėntori do t’ju kthejė gjallėrinė dhe jeta do tė bėhet mė e kėndshme, ndėrsa nė dhjetor ndonjė e papritur mund t’ju shqetėsojė e do t’ju duhet t’i bėni ballė pa u trembur.

- Dashuria
Viti do tė fillojė favorizues pėr dashurinė, falė influencės harmonike qė do tė keni nga Venusi, nga Marsi, nga Jupiteri e nga Saturni. Pra, nuk do tė keni probleme tė veēanta pėr ta jetuar bukur historinė tuaj tė dashurisė.
Ndonjė preokupim mė shumė do tė vihet re nga qershori, me Saturnin joharmonik nė shenjė. Nė ndonjė rrethanė do tė ndiheni tė lodhur sė qėni nė tė njėjtėn lartėsi vale nga njeriu qė doni .
Nga data 16 Shtator deri mė 1 Tetor, Venusi do tė jetė kalimthi nė shenjėn tuaj e do t’ju dhurojė ditė tė ėmbla e sensuale.

- Shėndeti
I mirė shėndeti sidomos nė pjesėn e parė tė vitit, falė influencave harmonike tė planetėve tė ndryshėm.
Nga qershori, me Saturnin nė pozicion tė vėshtirė, ėshtė e kėshillueshme tė mos lodheni sė tepėrmi, sidomos mendėrisht.
Disa ndryshime konstruktive mund tė sjellin tė mira nė shėndetin tuaj.

- Puna
Pėr punėn tuaj duhet tė kėrkoni avantazhet maksimale qė do t’i keni nga Saturni dhe Jupiteri gjatė tetė muajve tė parė tė vitit.
Nė kėtė periudhė do tė arrini progrese tė mėdha, pa shumė sforcim, duke patur mirėnjohjen e bashkėpunėtorėve pėr meritat tuaja.
Pėrveē kėsaj, falė qėndrueshmėrisė suaj, mund tė kaloni qetėsisht edhe muajt e fundit tė vitit. Saturni, nė fakt, do tė marrė njė pozicion tė vėshtirė e do t’ju vėrė pėrpara provave tė ndryshme.

- Paratė
Gjatė pjesė sė parė tė vitit nuk do tė keni probleme tė veēanta me paratė dhe sigurisht qė ato nuk do t’ju mungojnė.
Jupiteri dhe Plutoni nuk do t’ju krijojnė shumė probleme pėrsa i pėrket sektorit financiar.
Nga qershori, me Saturnin nė shenjė, parashikohet njė periudhė mjaft e shpėrndarė, sidomos pėrsa i pėrket shpenzimeve familjare.
 

 

AKREPI  24/10-21/11

 

 

Karakteristikat qė bashkojnė tė lindurit e shenjės sė Akrepit.
Janė tė vetėdijshėm se zotėrojnė njė cilėsi tė madhe, domethėnė nuk dorėzohen dhe arrijnė t’i zgjidhin gjėrat edhe kur pėsojnė zhgėnjime tė mėdha. Ushtrojnė njė lloj tėrheqjeje tek njerėzit qė i rrethojnė, falė inteligjencės sė tyre tė kthjellėt e depėrtuese. Janė shumė tė rezervuar dhe nuk pranojnė kritika ose ndėrhyrje nė jetėn e tyre private. Nė punė kanė nevojė pėr stimuj tė fortė qė e bėjnė ta jetojė problemin (qė duhet zgjidhur) si njė sfidė e vazhdueshme. Kjo i lejon tė nxjerrin nė pah aftėsitė me tė cilat janė tė pajisur.

Tė reja pozitive nė qiellin e kėtij viti: Urani ėshtė duke e mbyllur aspektin e vet dominues nė shenjė; ndėrmjet marsit dhe shtatorit ky planet do tė shfaqet nė shenjėn e Peshqve, duke premtuar raste tė reja pozitive pėr progresin tuaj personal, kėto premtime do tė jenė mjaft tė qarta nė vijim tė vitit. Edhe Saturni do tė ndryshojė pozicion, deri nė ditėt e para tė qershorit, duke formuar njė trekėndėsh pozitiv: kėshtu qė do tė fillojė pėr ju njė fazė evolutive gjatė sė cilės do tė keni mundėsi tė gjeni njė shpirt tė shkėlqyer konstruktiv falė tė cilit do tė keni ndryshime tė rėndėsishme. Jupiteri, nė fund tė gushtit, nuk do tė ndikojė mė negativisht mbi ju, duke i lėnė rrugėn njė fillimi tė ri tė mbarė nė tė gjitha fushat, por veēanėrisht nė planin ekonomik e profesional. Neptuni do tė jetė planeti i vetėm i cili do tė mbajė tė pandryshueshėm pozicionin qė ka zėnė prej kohėsh, duke bėrė qė tė pėsoni ndryshime tė rėndėsishme si nė jetėn tuaj tė pėrditshme ashtu edhe nė mėnyrėn tuaj tė tė jetuarit. Nga mesi i qershorit deri nė mesin e dhjetorit mund tė keni besim nė influencėn e Marsit i cili do t’u japė shumė energji dhe forcė. Influencat mė pozitive do tė jenė tė pėrqėndruara nė pjesėn e dytė tė vitit. Nė janar ju kėshillohet mė shumė kujdes sepse mund tė ketė ndryshime tė papritura si pėr shėndetin, pėr situatėn financiare apo edhe pėr dashurinė. Edhe nė muajin maj deri nė mesin e qershorit do tė jetė mirė tė bėni kujdes, ndėrkohė qė me ardhjen e verės qielli juaj do tė fillojė tė kthjellohet dhe korriku, nė veēanti, do tė jetė i mbarė pėr tė bėrė projekte nė dashuri, pėr tė programuar udhėtime, pėr tė marrė iniciativa tė reja nė punė. Muajt nė vazhdim do tė jenė tė shkėlqyer, me njė formė tė mirė fizike, energji tė dukshme, pėrparėsi nė ēdo rrethanė pa qenė nevoja tė stresoheni. Ndėrmjet gjysmės sė tetorit dhe gjysmės sė nėntorit do tė jetoni periudhėn mė tė rėndėsishme tė vitit, sepse Venusi dhe Mėrkuri nė shenjėn tuaj, nė pozitė tė mirė me Marsin, Jupiterin e Saturnin, do t’ju dhurojnė emocione tė forta nė dashuri dhe tė ardhura tė kėnaqshme nė fushėn financiare.

Dashuria
Viti 2003 do tė jetė njė vit pozitiv pėr sektorin sentimental. Pas 7 vjetėsh Urani do tė heqė dorė nga efekti i tij negativ qė nė ndonjė rrethanė mund t’ju ketė destabilizuar dhe do tė marrė pozicion nė njė orbitė positive, duke sjellė kėshtu njė erė tė re ndryshimesh, sidomos pėr tė lindurit e dhjetėditėshit tė parė tė shenjės.
Nga muaji qershor, aspekti harmonik qė do tė formojė Saturni do t’i japė siguri e stabilitet disa historive tė reja sentimentale. Kush kėrkon dashurinė, nga shtatori, mund tė mbėshtetet nė influencėn e Jupiterit i cili do t’i rritė optimizmin tė zhgėnjyerve.
Nga 10 tetori deri nė 2 nėntor, me Venusin nė shenjė, ju presin ditėt mė pasionante tė vitit.

Shėndeti>
Kini besim tek njė vit tė karakterizuar nga njė formė e mirė fizike; energjitė nuk do t’ju mungojnė, sidomos nė pjesėn e dytė tė vitit.
Pra, do tė keni mundėsinė tė arrini maksimumin nė ēdo rrethanė pa u lodhur e stresuar shumė.

Puna
Sinjalet e para tė pėrmirėsimit nė sektorin profesional do tė vijnė nė mars, kur Urani do tė vendoset nė njė pozicion tė favorshėm. Tė reja dhe dėshirė pėr tė ndryshuar punė ose aktivitet; kėto do tė jenė notat karakterizuese tė disave prej jush.
Nga qershori, mund tė keni besim nė influencėn e Saturnit i cili do t’ju japė stabilitet dhe kėmbėngulje pėr tė arritur objektivat qė i keni vėnė detyrė vetes.
Momenti mė i mirė do tė vijė nė fund tė gushtit, kur Jupiteri do tė hyjė gėzueshėm nė shenjė dhe do t’ju ndihmojė nė sipėrmarrjet e reja profesionale.

Paratė
Pėr financat tuaja duhet tė keni pak durim.
Derisa Jupiteri tė jetė nė pozicion tė vėshtirė, situata juaj financiare nuk do tė jetė nga mė tė mirat.
Nga shtatori e nė vazhdim, Jupiteri do tė spostohet drejt shenjės sė Virgjėreshės, duke ju bėrė konkretė nė investimet qė mendoni tė bėni.
 

 

SHIGJETARI 22/11-21/12

 

 

- Karakteristikat qė bashkojnė tė lindurit e shenjės sė Shigjetarit.
Natyrė e shoqėrueshme, spontane e bujare (shumė tė sigurtė nė vete) nuk kanė frikė tė marrin iniciativa ambicioze. Besojnė nė idealet e tyre dhe janė koherentė, duke e mbajtur ambientin qė i rrethon tė gjallėruar dhe humanisht pozitiv. Optimistė nga natyra, arrijnė tė mbajnė tė qėndrueshėm situatat kolektive duke i pėrballuar me ndershmėri e diplomaci. Nė punė janė gjithmonė “nė vijėn e parė”, pėrherė dinamikė, tė gatshėm tė shfrytėzojnė suksesin pėr tė arritur pozicione prestigjioze, tė cilat i synojnė.

Shenja juaj do tė jetė e interesuar nga lėvizjet e ndryshme planetare, pėrjashtim bėn planeti Pluton, i cili tranzit nė shenjėn tuaj do t’i interesojė vetėm tė lindurve nga data 9 deri nė 13 dhjetor, ndėrsa Neptuni, akoma nė kėnd me shenjėn tuaj, do ta mbajė tė hapur mendjen tuaj ndaj ideve e projekteve tė reja. Tė shohim pra se ē’do tė ndryshojė. Urani, ndėrmjet marsit e shtatorit do t’ju rrijė pranė, sidomos nėse keni lindur nė dhjetėditėshin e tretė. Jupiteri, pėrkundrazi do tė jetė shumė bujar deri nė fund tė gushtit, vetėm nė periudhėn nė vazhdim do tė spostohet nė njė pozicion mė pak tė drejtėpėrdrejtė me ju. Pra, fati do tė jetė me ju nė pjesėn e parė tė vitit. Janari dhe shkurti do tė jenė muajt mė intensivė e tė pasur me tė reja, me Venusin e Marsin nė shenjė, qė do t’i bashkohen Plutonit e do tė formojnė lidhje harmonike me Jupiterin, Uranin e Neptunin. Evenimentet mė tė rėndėsishme do tė jenė pikėrisht nė kėtė periudhė e tė gjithė do tė ndihen tė gėzuar, qoftė pėr sferėn afektive ashtu edhe pėr atė praktike, sidomos pėr tė lindurit e mesit tė dhjetorit. Gjysma e dytė e vitit do tė jetė e karakterizuar nga njė klimė e trazuar, pėr faj tė Marsit qė, nga mesi i qershorit deri nė mes tė dhjetorit do tė ndihet jo harmonik nė shenjė. Ruani kontrollin e reagimeve tuaja, pa e lėshuar veten qė t’ju rrėmbejė puna. Kujdes edhe shėndetin, evitoni pakujdesitė e ēdo lloji. Nė gjysmėn e dytė tė qershorit do tė ketė tė reja tė paparashikuara pėr tė lindurt e nėntorit, por vera do tė ofrojė raste tė mira pėr tė lindurit e dhjetorit. Nė nėntor do tė jetė njė klimė mjaft e shqetėsuar, me tensione, ndryshime nė jetėn afektive dhe nė fushėn e miqėsisė. Duhet tė bėni kujdes gjatė udhėtimeve apo nėse praktikoni sport ose ndonjė aktivitet me rrezik.

- Dashuria
Pėrsa i pėrket sektorit sentimental do tė jetė gjysma e parė e vitit ajo qė do tė jetė mė e favorshmja e mė e mbara.
Viti hapet mė Hėnėn nė shenjėn tuaj e cila ėshtė sigurisht njė planet shumė i mirė. Nė janar e nė shkurt do tė pėrjetoni situata tė mrekullueshme, falė Venusit e Marsit nė shenjė, tė cilėt do t’i bashkohen Plutonit. Do tė jetė pra njė periudhė me tė vėrtetė e lumtur pėr dashurinė. Gjysmėn e dytė e vitit, me Marsin nė aspekt negativ, mund tė tregoheni mė tė ndjeshėm ndaj rutinės sė pėrditshme. Pėrveē tė tjerave, ndonjė ndodhi e paparashikuar mund tė ndryshojė projektet tuaja.

- Shėndeti
Forma psikofizike do tė jetė mjaft e mirė nė pjesėn e parė e vitit.
Nė pjesė e dytė, me Marsin e Jupiterin negativė, duhet tė jeni mė tė kujdesshėm.
Pėrpiquni pra, tė evitoni stresin, sportet e rrezikshėm dhe tė ngrėnit e tepėrt.

- Puna
Falė mbėshtetjes sė shumė yjeve nė favorin tuaj, sektori profesional do tė jetė mjaft i favorshėm, sidomos nė pjesėn e parė tė vitit, kur Jupiteri nė aspekt harmonik do t’ju garantojė sukses e fat.
Nė pjesėn e dytė tė vitit duhet tė jeni mė tė preokupuar nė punėn tuaj e tė vlerėsoni mirė ēdo iniciativė pėrpara se tė merrni njė hap.
Nėse ju dalin pėrpara aktivitete tė rrezikshme, veproni me shumė kujdes dhe mos jini impulsivė.

- Paratė
Pjesa e parė e vitit do tė jetė mjaft pozitive pėr sektorin tuaj financiar; pėrfitoni qė tė vini ndonjė para mėnjanė pėr t’i pasur nė muajt nė vazhdim.
Marsi e Jupiteri ju kėshillojnė tė tregoheni tė kujdesshėm nė ēėshtjet ligjore dhe tė respektoni impenjimet fiskale.
 

 

BRICJAPI 22/12-19/01

 

- Karakteristikat qė bashkojnė tė lindurit e shenjės sė Bricjapit.
Guximi e besimi nė ato qė bėjnė, i lejojnė atyre tė kapėrcejnė ēdo pengesė qė paraqitet nė rrugėn qė ata pėrshkojnė. I pėrballojnė situatat me njė logjikė tė ftohtė dhe llogari tė bėra mirė; nuk e vėnė kurrė nė rrezik sigurinė me zgjedhje tė nxituara ose impulsive. Janė tė brishtė emocionalisht edhe pse nė dukje mund tė duken tė ftohtė. Mbrohen gjithmonė duke u nisur nga logjika e arsyetimi. Stabiliteti ekonomik ėshtė njė platformė pėr t’u ndier tė sigurtė e pėr tė bėrė llogaritė pėr strategjitė nė tė ardhmen. Dėshirojnė tė punojnė nė mėnyrė autonome, pa u mbėshtetur nė ndihmėn e askujt dhe janė gjykatės tė rreptė edhe tė vetvetes. Nuk e pranojnė debulesėn, parregullsinė, papėrgjegjshmėrinė dhe budallallėkun.

Planetėt nuk do ta ndryshojnė pozicionin e tyre, pėrveē Uranit, i cili ndėrmjet muajve mars e shtator do tė shfaqet nė shenjėn e Peshqve, harmonik nė shenjėn tuaj, duke u larguar nga Ujori. Nėse keni lindur nė dhjetor, njė rilindje nė tė gjitha aspektet parashikohet pėr ju nė njė tė ardhme tė afėrt. Tė rejat mė tė rėndėsishme do t’i sjellė Saturni dhe Jupiteri; Saturni nė ditėt e para tė qershorit do tė hyjė nė shenjėn e Gaforres, pėrkundrejt shenjės tuaj, dhe kjo gjė do tė sjellė pėr ju njė fazė mjaft impenjative, sepse do t’ju duhet tė analizoni nė thellėsi gjithēka keni bėrė deri nė kėtė moment. Keni nevojė pėr njė pėrkujdesje dhe forcė shpirtėrore tė madhe, sepse provat qė do t’ju vėrė pėrpara Saturni janė gjithmonė tė vėshtira; duhet tė keni ndershmėrinė dhe forcėn pėr tė pranuar se ēfarė jeni nė gjendje tė pėrballoni dhe ēfarė jo. Nga fundi i gushtit do t’ju afrohet Jupiteri, i cili do tė formojė njė trekėndėsh tė bukur, dhe gjithēka do tė jetė mė nė fund nė favorin tuaj; do tė keni progrese tė reja, aprovime dhe sukses, megjithė punėn e madhe qė duhet tė bėni pėr t’i arritur. Kėto do tė jenė mė tė ndjeshme pėr tė lindurit e dhjetėditėshit tė parė e tė dytė. Ndėrmjet muajve shkurt dhe prill kalimi i Mėrkurit, Venusit e Marsit nė shenjė do ta gjallėrojnė jetėn tuaj, duke i bėrė kėta muaj mė tė gjallėt e vitit. Kjo do tė jetė periudha e duhur gjatė sė cilės do tė do tė bėni projekte pėr sferėn e dashurisė dhe pėr jetėn tuaj tė pėrditshme. Nga mesi i qershorit deri nė mes tė dhjetorit, Marsi nė shenjėn e Peshqve do t’ju ndihmojė t’i kaloni me lehtėsi vėshtirėsitė e nxjerra nga Saturni. Pėrveē kėsaj, do tė ndjeni se keni gadishmėrinė e duhur pėr tė pėrfituar nga rastet me fat qė ju propozon Jupiteri. Nga fundi i gushtit deri nė mesin e shtatorit do tė jetė periudha mė interesante e verės, shumė me fat nė projektet dashurore. Korriku, pėrkundrazi mund tė jetė mė pak i kėndshėm sepse si humori, si forma fizike do tė jenė tė kushtėzuara nga ndodhi tė papėlqyeshme. Nė dhjetor, Venusi nė shenjėn tuaj do tė formojė njė trekėndėsh me Jupiterin dhe Mėrkurin, por do tė jenė nė opozitė me Saturnin: nė dashuri kjo periudhė do tė jetė mėse impenjative, sidomos nėse keni lindur nė dhjetėditėshin e dytė, prandaj kini kujdes sepse edhe sektori financiar dhe ai praktik nė pėrgjithėsi, do tė kėrkojnė impenjim tė madh nga ana juaj. Nėse keni lindur nė dhjetėditėshin e dytė, pėrkudrazi, do t’ju paraqiten raste tė shkėlqyera pėr tė realizuar dhe kėnaqur dėshirat tuaja, si nė fushėn e dashurisė ashtu edhe nė atė praktike.


- Dashuria
Viti 2003 rezervon surpriza pėr sektorin afektiv.
Nė shkurt dhe nė mars, me Venusin e mė pas Marsin nė shenjė, do t’i kushtoni dashurisė shumė nga mendimet tuaja. Mė pas, kalimi i Uranit nė shenjėn e Peshqve, nga marsi nė shtator, do t’i sjellė tė lindurve tė dhjetorit dėshirėn pėr ndryshime pozitive. Nė vazhdim, do tė jetė Saturni qė do tė sjellė shumė tė reja nė qershor. Do tė hapet pėr ju njė fazė impenjuese: nė fakt duhet tė pėrballoni disa prova tė vėshtira. Do t’ju kėrkohet njė qėndrim i matur dhe i pjekur: duhet tė vlerėsoni mirė situatėn tuaj dhe tė kėrkoni madje disa relacione qė kufizojnė shprehjen tuaj.
Megjithatė kini besim: nė fund tė gushtit Jupiteri do tė qėndrojė nė njė pozicion tė favorshėm pėr ju, kėshtu qė mund tė kaloni njė periudhė tė qetė.

- Shėndeti
Forma juaj do tė jetė mjaft e mirė, megjithėse do t’ju duhet tė pėrballoni qėndrimin negativ tė Saturnit, i cili nė disa raste mund t’ju bėjė tė ndiheni tė dekurajuar e madje edhe tė shfrytėzuar.
Nė ēfarėdolloj rasti ju duhet tė kini besim nė energjitė e Marsit (nga qershori nė dhjetor) dhe nė influencėn e mirė tė Jupiterit.
Zgjidhni muajin shkurt pėr tė bėrė ndonjė trajtim bukurie.

- Puna
Pjesa e parė e vitit do tė rrjedhė mjaft e qetė. Janari do tė jetė njė periudhė shumė e mirė pėr studimet dhe aktivitetet e karakterit komercial, falė kalimit tė Mėrkurit nė shenjė.
Nė muajin mars, Marsi do t’ju furnizojė me energjitė e duhura pėr tė ēuar pėrpara me kėmbėngulje projektet tuaja.
Nga muaji qershor, Saturni, ylli juaj drejtues, do tė vendoset nė njė pozicion tė vėshtirė, kėshtu qė do tė kėrkojė nga ana juaj impenjim mė tė madhe se zakonisht.
Mos u dėshpėroni, Marsi e mė pas Jupiteri (nė shtator) do tė jenė nė favorin tuaj dhe do t’jua bėjnė mė tė lehtė kapėrcimin e vėshtirėsive tė nxjerra nga Saturni. Pra, kini besim tek pėrparimet dhe progreset qė nuk do tė mungojnė.

- Paratė
Bilanci nė fund tė vitit do tė jetė pozitiv; megjithatė nuk do tė jetė gjithmonė e lehtė.
Viti do tė fillojė nė favorin tuaj, me Mėrkurin nė shenjė qė do t’ju ndihmojė nė zhgjidhjen e shumė punėve.
Katėr muajt e fundit tė vitit do tė keni mundėsi tė rrisni tė ardhurat dhe tė vlerėsoni shpenzimet. Por, kujdes me investimet nė tė mirat materiale
 

 

UJORI 20/01-18/02

 

 


- Karakteristikat qė bashkojnė tė lindurit e shenjės sė Ujorit.
Janė gjenialė nė ēdo fushė; e shohin krijimtarinė e tyre me aq pėrpikmėri sa tė tjerėve u duken tė tė paarritshėm. Pėrgjithėsisht duan tė rrinė vetėm, i respektojnė tė drejtat dhe detyrat e miqėsisė, megjithatė preferojnė tė jenė tė rezervuar. Ndjekin idealet fisnike dhe janė tė gatshmėn tė shpėtojnė botėn. Gratė: nė dashuri duan tė jenė vigjilente nė gjithēka qė i rrethon; nuk i shpėton asgjė nga sjellja e qėndrimi i njeriut qė kanė pranė.

Nėse keni lindur nė dhjetėditėshin e dytė, duhet tė dini qė Neptuni do tė fillojė tė interesohet pėr ju, duke favorizuar ndryshime tė thella brenda jush, por kini kujdes e mos flutoroni pas ėndrrave e projekteve utopike. Urani do ta lėrė shenjėn tuaj dhe ndėrmjet marsit e shtatorit do tė hyjė nė shenjėn e Peshqve; pra ėshtė nė fazėn e pėrfundimit tė njė periudhe tė gjatė qė ju ka sjellė jo pak surpriza e qė, kėto shtatė vitet e fundit, ka shėnuar mjaft ndryshime tė rėndėsishme nė jetėn tuaj. Plutoni do tė qėndrojė pingul mbi shenjė edhe pėr shumė kohė, ndėrsa Saturni do tė jetė i pranishėm deri nė ditėt e para tė qershorit. Kėta dy planetė do tė stimulojnė tek ju kreativitetin dhe durimin e nevojshėm pėr t’i kthyer idealet tuaja nė realitet, dhe kjo do tė jetė e vėrtetė veēanėrisht pėr tė lindurit e shkurtit. Jupiteri, ende nė kontrast me ju deri nė fund tė gushtit, do tė vendoset mė pas nė pozicion neutral; kjo do tė thotė qė nė tetė muajt e parė tė vitit ambiciet tuaja mund tė bllokohen pėr shkak tė ndėrhyrjeve nga jashtė tė kontrollit tuaj apo nga persona tė tretė. Duke patur parasysh kėtė, jini tė kujdesshėm pėr 15 ditėt e para tė janarit, por sidomos nė maj, kur marsi nė shenjė kundėr Jupiterit, bashkohet me Neptunin dhe mund t’ju shtyjė tė rrezikoni mė shumė seē duhet. Pranvera do tė jetė jo e favorshme pėrsa i pėrket kontakteve sociale, studimit, udhėtimeve, pra duhet tė jeni maksimalisht vigjilentė nė ēėshtjet ligjore e fiskale, sidomos nga prilli deri nė mes tė qershorit. Nė vazhdim gjėrat do tė fillojnė tė rrjedhin mė natyrshėm dhe nė mėnyrė mė tė kėndshme, nė dashuri, nė lidhje shoqėrore, miqėsore dhe familjare, sidomos periudha nga mesi i qershorit deri nė ditėt e para tė korrikut do tė jetė mjaft e bukur dhe e kėndshme. Nėse keni lindur nė dhjetėditėshin e tretė, gushti do t’ju gjejė duke tentuar aventura e pasione tė shumta. Me mbarimin e verės do t’i ktheheni pėrsėri interesave tuaja, pa i hapur vetes telashe tė kota. Por periudha mė e mirė pėr ju do tė jetė nga fundi i shtatorit deri nė mesin e tetorit. Javėn e fundit e dhjetorit, Venusi nė shenjė do t’ua bėjė tė gėzueshme periudhėn festive. Nė datėn 30 dhjetor Urani do tė dalė pėrfundimisht nga shenja juaj, kėshtu qė mund tė bėni njė bilanc tė ndryshimeve qė ky planet ka sjellė kėtė vit pėr ju, e sigurisht do t’i jeni mirėnjohės.

- Dashuria
Viti 2003 do tė jetė njė vit mjaft i qetė pėr sektorin sentimental: Urani do ta lėrė shenjėn tuaj pėr afro gjashtė muaj e nuk do t’ju dhurojė mė skena ekzaltuese.
Gjatė muajit mars mund tė kini besim nė kalimin e Venusit nė shenjė qė do t’ju dhurojė ditė tė mrekullueshme pėr tė rinovuar dashurinė tuaj.
Midis muajve prill e qershor, aspektet negative tė Mėrkurit dhe Venusit mund t’ju shkaktojnė probleme tė vogla nė raportin nė ēift. Kush ėshtė vetėm, nuk do tė ndihet i gatshėm pėr takime e miqėsi tė reja.
Midis shtatorit dhe nėntorit, Venusi do tė vendoset pėrsėri nė njė pozicion harmonik dhe do tė keni rast tė shprehni mė sė miri natyrėn tuaj, tė lirshėm ndaj ndonjė kushtėzimi qė vjen nga ambjenti qė ju rrethon.

- Shėndeti
Shėndeti juaj do tė jetė mjaft i mirė: Saturni, i favorshėm deri nė 4 qershor, do t’ju vendosė nė punė pėr tė riparuar ndonjė sėmundje dimėrore a pranverore.
Pėrpiquni tė evitoni, tė paktėn pėr tetė muajt e parė tė vitit, tė gjitha keqkuptimet, sidomos nė fushėn seksuale dhe nė tryezė.
Njė dietė e lehtė dhe njė higjenė e rreptė seksuale do tė jenė tė rėndėsishme pėr ju. Nė periudhėn e verės, kėrkoni tė pushoni sa mė gjatė.

- Puna
Pėrsa i pėrket situatės tuaj profesionale do tė jeni tė detyruar tė bashkėjetoni akoma me Jupiterin, deri nė fund tė gushtit, i cili do t’i vėrė pak fre ambicies tuaj.
Duhet tė mbani njė qėndrim tė kujdesshėm nė muajin maj, kur Marsi nė shenjėn tuaj, nė kundėrshtim me Jupiterin dhe nė krahė tė Neptunit, mund t’ju bėjė pak si shumė impulsivė, kėshtu qė duhet tė keni kujdes tė mos rrezikoni mė shumė se zakonisht.
Pėrveē kėsaj, nga prilli deri nė mesin e qershorit, me Mėrkurin nė aspekt tė vėshtirė, nuk do tė jeni tė predispozuar pėr kontakte sociale ose pėr studime: nuk do tė jeni shumė tė pėrqėndruar.

- Paratė
Do tė jetė njė vit i paqėndrueshėm pėr financat tuaja: ka shumė mundėsi qė shpenzimet t’i kalojnė tė ardhurat.
Nė pjesėn e parė tė vitit, me Saturnin nė pozicion pozitiv me shenjėn tuaj, do tė keni mundėsi tė konsolidoni disa investime.

 

PESHQIT 19/02-20/03

 

 

- Karakteristikat qė bashkojnė tė lindurit e shenjės sė Peshqve.
Evidente ėshtė inteligjenca e dallueshme dhe e pėrshtatshme me ēdolloj situate, gjė qė i lejon t’i pėrballojnė me lehtėsi ēdo vėshtirėsi qė u del nė jetė. Bujarė, tė disponueshėm e tė ndjeshėm nė lidhje me tė tjerėt, por jo gjithmonė i besojnė kėshillat qė ata vetė ua japin tė tjerėve. Tepėr tė ndjeshėm dhe tepėr emotivė arrijnė tė kombinohen mirė me tė lindurit e shenjės sė Virgjėreshės, Bricjapit dhe Demit. Femrat e kėsaj shenje shprehin njė sens tė mirė tė ritmit e muzikalitetit.

Ky do tė jetė pėr ju njė vit me plot tė reja. Urani ėshtė duke e lėnė shenjėn e Akuariumit dhe nga mesi i marsit deri nė mesin e shtatorit do tė bėjė njė parakalim tė shpejtė, duke ju mbėshtetur nė ēdo moment. Urani, pėr tė lindurit e shkurtit, do tė mund t’ju ndryshojė jetėn. Tė lindurit e dhjetėditėshit tė tretė e dinė se do tė kenė njė fillimviti mėse impenjativ, pėr shkak tė pozicionit tė Saturnit, por qė duke filluar nga ditėt e para tė qershorit gjėrat do tė pėrmirėsohen ndjeshėm, sepse Saturni do tė formojė njė trekėndėsh tė bukur. Tė lindurve tė shkurtit dhe atyre tė ditėve tė para tė marsit, Saturni do t’i ofrojė mbėshtetje dhe kėshilla, gjėra tė cilat do tė kenė me tė vėrtetė nevojė. Marsi, nga ana e tij, do t’ju mbėshtesė nga mesi i qershorit deri nė mesin e dhjetorit, duke ju pajisur me njė energji tė madhe dhe me njė dėshirė tė madhe pėr tė vepruar, por megjithatė ju duhet tė jeni tė reflektueshėm nė maksimum. Ju, qė keni lindur nė shkurt kini parasysh qė: Marsi nė shenjėn e Peshqve nė pjesėn e dytė tė qershorit, do tė bashkohet me Uranin, nė kėnd do tė ketė edhe Saturnin, dhe kjo do tė jetė periudha mė e mirė pėr tė realizuar qėllime tė rėndėsishme, ndėrsa nė korrik Marsi dhe Urani do tė formojnė njė trekėndėsh me Venusin, duke vėnė nė plan tė parė dashurinė, duke organizuar takime ose edhe ndonjė “goditje rrufeje”. Edhe njė kombinim tjetėr do tė formohet nė muajin gusht, ndėrmjet Marsit e Saturnit, kombinim qė do tė pėrsėritet edhe nė muajin nėntor, dhe kjo do tė mbajė lart shanset tuaja, imazhin tuaj profesional, objektivat tuaja. Jupiteri nė fund tė gushtit do tė vendoset kundėr Uranit, ndėrsa nė shtator e nėntor, kundėr Marsit. Kjo do tė thotė qė kėto periudha do tė jenė mjaft tė shpėrndara dhe tė lodhshme, prandaj kujdes. Kuadrati qė do tė formohet nė nėntor, me Marsin, Plutonin, Venusin dhe Mėrkurin, do tė influencojė si nė jetėn praktike ashtu edhe nė atė sentimentale. Pėr kėtė, duhet tė tregoheni tė kujdesshėm nė shpenzime dhe nė dashuri, nėse nuk doni tė keni komplikime. Viti 2003 do tė mbyllet pėr ju me njė ngjarje tė rėndėsishme: Urani do tė hyjė pėrfundimisht nė shenjėn tuaj mė 30 dhjetor, duke ju premtuar qė surprizat mė tė mėdha duhen pritur edhe pak.

- Dashuria
Shumė tė reja do tė ketė pėr ju kėtė vit.
Duke u nisur nga ditėt e para tė Marsit, Urani do tė hyjė nė shenjė, duke ndikuar nė jetėn sentimentale tė tė lindurve tė shkurtit, dhe do tė qėndrojė deri nė shtator.
Nė muajin prill, me Venusin nė shenjė, dashuria do tė marrė njė rol tė dorės sė parė, ku nuk do tė mungojnė takimet e rėndėsishme dhe dashuritė me shikim tė parė.
Nė qershor, Saturni do tė spostohet nė njė aspekt harmonioz, duke i dhėnė stabilitet disa historive dhe nė tė njėjtėn kohė Marsi nė shenjė do t’ju bėjė tė ndjeheni mjaft dinamikė.

- Shėndeti
Pjesa e parė e vitit do tė rrjedhė mjaft qetėsisht.
Nė pjesėn e dytė, Marsi nė shenjė pėr njė periudhė tė gjatė do t’ju bėjė tė ndjeheni tė mėrzitur e pak tė stresuar; duhet tė praktikoni ndonjė lloj sporti pėr tė rigjallėruar energjitė tuaja e pėr tė mbajtur trupin nė formė.
Nė muajin shtator pėrkundrazi, duhet tė tregoni mjaft kujdes pėr shėndetin tuaj: pėrpiquni tė ndiqni njė dietė me ushqime tė shėndetshme.

- Puna
Viti 2003 do tė jetė pėr ju njė vit me tė vėrtetė shpėrthyes.
Urani do tė spostohet nė shenjėn tuaj duke filluar nga marsi e deri nė shtator, ndėrsa Marsi do tė qėndrojė nė shenjė pėr njė periudhė relativisht tė gjatė, konkretisht nga 18 qershori deri nė 16 dhjetor, duke ju bėrė tė ndiheni mjaft tė gjallė.
Do tė keni pra mundėsinė e rinovimit nė punėn tuaj, duke arritur rezulatet tė larta.
Pėrveē kėsaj, duhet tė pėrpiqeni tė mos tregoheni tė paduruar dhe impulsivė, pėrndryshe rrezikoni tė pėrmbysni gjithēka.
Saturni e Plutoni, sė bashku nė pjesėn e parė tė vitit, nuk do tė tregohen shumė bujarė me ju, kėshtu qė ka mundėsi tė kėrkoni tė ndėrroni punė, tė stimuluar edhe nga influenca e Uranit.

- Paratė
Ky nuk do tė jetė njė vit shumė i qėndrueshėm nga ana financiare.
Planetė tė shumtė do tė sjellin nė shenjėn tuaj shumė dinamizėm. Nė ēdo rast Venusi, planeti qė ju sjell fat, do t’i shtojė dhuratat pėr ju duke filluar nga data 28 mars deri nė 21 prill dhe do t’ju ofrojė mundėsinė pėr tė pėrfituar nga situata financiare tė favorshme.
Kujdes duhet tė keni nė pjesėn e dytė tė vitit, kur Jupiteri, kundėr shenjės tuaj, mund tė kursehet nė mbėshtetjen ndaj jush.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Afaristėt:  
                 
Valdrini Elektrik

© Copyright Tetovari.dk 2002-2008